Nowe obostrzenia od 15 grudnia 2021 r.

Zmiana limitów w transporcie, restauracjach, kinach oraz teatrach. Rząd wprowadza nowe obostrzenia od 15 grudnia 2021 roku. I choć nie są one aż tak uciążliwe jak te z trzeciej, czy drugiej fali pandemii, z pewnością dla wielu branż będą oznaczały spore kłopoty. Co zaplanował rząd?

Nowe obostrzenia od 15 grudnia 2021 r.
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 grudnia 2021

Zmiany obostrzeń od 15 grudnia

Wśród najważniejszych zmian zakomunikowanych podczas wtorkowej (7.12) konferencji prasowej znalazło się m.in. wprowadzenie zaostrzonych limitów. W przypadku transportu zbiorowego dopuszczone będzie maksymalnie 75% obłożenia. Bardziej drastyczne progi przewidziano dla restauracji, barów i hoteli, gdzie limity wyniosą 30% obłożenia przez osoby niezaszczepione.

MZ w dalszym ciągu twierdzi, że zwiększenie limitu jest możliwe dla osób zaszczepionych, które zostały zweryfikowane poprzez okazanie certyfikatu COVID-19 (UCC). Wielu przedsiębiorców ma jednak poważne zastrzeżenia, czy w istocie mają prawo sprawdzać tego typu dokumenty (!) 

W przypadku obiektów sportowych, sakralnych, kin, teatrów, obiektów sportowych oraz sakralnych również dopuszczalne jest maksymalne obłożenie 30% przez osoby niezaszczepione. Tu jednak znów wypowiedziach rządu pojawia się niejasna opcja weryfikacji certyfikatów. Ponadto z kin musi zniknąć popcorn i napoje.

Kiedy nauka zdalna?

Od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 r. będzie obowiązywała nauka zdalna dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

PILNE! Minister Zdrowia: Nauka zdalna jeszcze przed świętami!PILNE! Minister Zdrowia: Nauka zdalna jeszcze przed świętami!Mikołaj Frączak

Warto dodać, że żłobki i przedszkola mają w tym czasie działać bez dodatkowych ograniczeń. 

Kluby i dyskoteki zamknięte

Od 15 grudnia aż do odwołania mają zostać zamknięte dyskoteki oraz kluby. Jedynym wyjątkiem ma być noc sylwestrowa z 31.12. na 01.01. Będą jednak obowiązywały obostrzenia. Nowy Rok będzie można powitać w grupie maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób z certyfikatem COVID-19. 

Dla kogo obowiązkowe testy na koronawirusa?

Jak informuje MZ Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania. (…) Obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania” – napisano w komunikacie resortu zdrowia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!