MZ: 16 grudnia 2021 ruszają szczepienia dzieci (5-11 lat)

To już oficjalne: 16 grudnia ruszają szczepienia dla dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat. W piątek (10.12) Minister zdrowia opublikował oficjalny komunikat w tej sprawie. 

MZ: 16 grudnia 2021 ruszają szczepienia dzieci (5-11 lat)
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 grudnia 2021

Ruszają szczepienia dzieci 

Decyzja zapadła. Zgodnie z informacją, jaką kilka dni temu podaliśmy w Dzienniku Prawnym, szczepienia najmłodszej obecnie grupy wiekowej pacjentów ruszają 16 grudnia br. 

Jak informuje MZ w piątkowym komunikacie Szczepienie przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień u osób w wieku 5-11 lat będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku w dawce pediatrycznej — 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej)”.

UWAGA! Ruszają szczepienia dzieci od 5. roku życiaUWAGA! Ruszają szczepienia dzieci od 5. roku życiaMonika Świetlińska

Ile dawek szczepionki dla dzieci?

Zgodnie z wytycznymi, schemat szczepienia dzieci jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między szczepieniami wynosi 21 dni. MZ zwraca uwagę, że istotne jest podanie dwóch dawek wakcyny, bez nieuzasadnionego przedłużania odstępu między zabiegami. 

Zdecydowano, że dzieci posiadające ciężkie zaburzenia odporności, otrzymają w schemacie podstawowym trzy dawki. Dwie w odstępie 21 dni, oraz trzecią po kolejnych 28 dniach, jakie minęły od drugiej dawki. 

Warto pamiętać, że w przypadku dzieci w wieku 5-11 lat decyzję o kwalifikacji do podania szczepionki będzie podejmował wyłącznie lekarz. Podobnie jak w przypadku nieletnich powyżej 12 roku życia.

Kiedy skierowanie na szczepienie dzieci?

Skierowanie na szczepienie dzieci z omawianej grupy wiekowej będzie wystawione automatycznie przez system od 12 grudnia 2021 roku i później z chwilą ukończenia przez dziecko piąty rok życia. 

MZ informuje, że „do 14.12.2021 r. punkty szczepień powinny wystawić dedykowane terminy zewnętrzne w e-rejestracji (oznaczone: kwalifikacja lekarska oraz Pfizer 10 mcg – na tak oznaczone terminy możliwe jest zapisanie dzieci z grupy 5-11)”.

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, rejestracja na szczepienie może odbyć się poprzez numer infolinii 989, e-Rejestrację (krótka ścieżka), w punktach szczepień oraz poprzez kanały automatyczne. 

Obowiązkowe szczepionki a podanie szczepionki przeciw COVID-19

Szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podawane dzieciom w wieku 5-11 lat w dowolnym czasie przed lub po podaniu innych szczepionek w ramach Programu Szczepień Ochronnych. W przypadku podania w tym samym czasie, należy pamiętać by szczepionki zostały podane w różne okolice ciała. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!