Czy zamawianie recepty na tabletki „dzień po” drogą online jest bezpieczne? Odpowiadamy!

Kiedy pacjentce potrzebna jest pilnie tabletka „dzień po”, recepta online jest jedną z często rozważanych opcji. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie, a czas jest w tym przypadku kluczowy. W Internecie trafić można na wiele stron oferujących wystawienie e-recepty w kilka chwil, jednak skąd pacjentka ma wiedzieć, czy trafiła na godną zaufania placówkę? Jakie muszą być ponadto spełnione warunki, aby kobieta mogła bezpiecznie przyjąć antykoncepcję ratunkową? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. 

Czy zamawianie recepty na tabletki „dzień po” drogą online jest bezpieczne? Odpowiadamy!
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 listopada 2021

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po” i kiedy?

W naszym kraju nie ma możliwości zakupu antykoncepcji awaryjnej bez posiadania wypisanej recepty. To, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej kobiety, musi być bowiem wcześniej zweryfikowane przez uprawnionego lekarza. Sprawdzane jest to głównie na podstawie wnikliwego wywiadu medycznego. Jeśli w trakcie wywiadu lekarz stwierdzi, że istnieją przeciwwskazania do zażycia tabletki „po”, nie będzie mógł przepisać pacjentce antykoncepcji awaryjnej. 

Uprawniony do wystawienia recepty na tabletkę „po” jest nie tylko ginekolog, ale również lekarz  innej specjalizacji, a w tym także lekarz rodzinny. W ramach NFZ możliwa jest nawet darmowa recepta na tabletkę „po”, o ile oczywiście do lekarza dostaniemy się na czas i nie zasłoni się on klauzulą sumienia. Gdy konieczna jest tabletka „dzień po”, recepta online również jest możliwa, jeśli w wywiadzie medycznym pacjentki nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania. 

Wiesz już, że jedną z odpowiedzi na pytanie „kto może wystawić receptę na tabletkę dzień po” jest lekarz oferujący konsultacje zdalne. Recepta na tabletki antykoncepcyjne i awaryjne może być wystawiona na przykład za pośrednictwem podmiotu medycznego  jak np. recepta online na tabletkę dzień po w naszarecepta.pl. Pamiętaj jednak, że antykoncepcja przez Internet nie będzie darmowa. Recepta na tabletkę „po” wymaga bowiem wcześniejszej konsultacji medycznej, a ta – jako usługa prywatna – kosztuje. 

Tabletka „dzień po” – recepta online jest bezpieczną opcją?

Placówek medycznych oferujących zdalne konsultacje jest w Internecie sporo – skąd wiedzieć zatem, gdzie zwrócić się po pomoc? By mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, dobrze sprawdzić, czy podmiot działa legalnie i posiada wpis do rejestru, ponadto pomocne mogą być jego opinie w sieci. Legalnie wystawiona e-recepta automatycznie zapisze się ponadto w historii naszego IKP, gdyż powiązana jest z numerem PESEL pacjentki.

Recepta na tabletki antykoncepcyjne i awaryjne – o czym jeszcze należy pamiętać?

Pamiętaj, że to, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna, zależy przede wszystkim od tego, czy zażyta zostanie zgodnie z zaleceniami producenta. Osoby mające przeciwwskazania zdrowotne nie powinny takich tabletek przyjmować. 

  • Czasem opcją jest po prostu zamiana jednego leku na drugi. Jeśli np. kobieta jest uczulona na składniki tabletek EllaOne, może przyjąć Escapelle i odwrotnie. 

  • W niektórych przypadkach jednak stan zdrowia pacjentki wyklucza możliwość bezpiecznego stosowania antykoncepcji awaryjnej. Wówczas nie będzie jej przysługiwała ani antykoncepcja przez Internet, ani recepta otrzymana stacjonarnie. 

Gdy w grę wchodzi antykoncepcja ratunkowa, koniecznie należy być szczerym podczas wywiadu medycznego z lekarzem. To na tej bowiem podstawie lekarz zweryfikuje, czy kobiecie ze względów bezpieczeństwa może być przepisana tabletka „dzień po”. Recepta online nie może być zatem „zamówiona”. Zamawiamy i opłacamy usługę prywatnej konsultacji medycznej, a jej efektem może być – choć nie musi i nie zawsze jest – wystawienie kobiecie recepty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!