Omikron - nowy wariant. Wiemy coraz więcej. Dane WHO

- Naukowcy z RPA i na całym świecie prowadzą badania, aby lepiej zrozumieć wiele aspektów Omikronu — oświadczyła 28 listopada Światowa Organizacja Zdrowia. Co wiemy o nowym wariancie koronawirusa?

Omikron - nowy wariant. Wiemy coraz więcej. Dane WHO
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 listopada 2021

Kilka mutacji — jeden wariant

Za radą Technicznej Grupy Doradczej WHO ds. Ewolucji Wirusów WHO 26 listopada 2021 wyznaczyła wariant B.1.1.529 jako wariant budzący obawy. Nazwano go Omikron.

- Decyzja ta została oparta na dowodach przedstawionych TAG-VE, że Omicron ma kilka mutacji, które mogą mieć wpływ na to, jak się zachowuje, na przykład na to, jak łatwo się rozprzestrzenia lub na nasilenie choroby, którą powoduje — informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Co wiemy dziś o nowym wariancie? 

Naukowcy na całym świecie prowadzą badania. Ale co możemy o Omikronie powiedzieć już dziś, 29.11.2021?

Najgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant COVID-19? Już w EuropieNajgorszy zidentyfikowany dotychczas wariant COVID-19? Już w EuropieMonika Świetlińska

Zdolność przenoszenia: Nie jest jeszcze jasne, czy Omikron łatwiej rozprzestrzenia się z osoby na osobę w porównaniu z innymi wariantami, w tym Delty. Liczba osób z pozytywnym wynikiem testu wzrosła na obszarach Afryki Południowej dotkniętych tym wariantem, ale trwają badania epidemiologiczne, aby zrozumieć, czy jest to spowodowane Omikronem czy innymi czynnikami.

Nasilenie choroby: Nie jest jeszcze jasne, czy zakażenie Omikronem powoduje cięższą chorobę w porównaniu z zakażeniami innymi wariantami, w tym Deltą. Wstępne dane sugerują, że w Republice Południowej Afryki wzrasta liczba hospitalizacji, ale może to być spowodowane rosnącą ogólną liczbą osób zakażonych, a nie wynikiem specyficznego zakażenia Omikronem. Obecnie nie ma informacji sugerujących, że objawy związane z produktem Omikron różnią się od objawów innych wariantów. Początkowo zgłaszane infekcje dotyczyły studentów uniwersytetów — młodszych osób, które mają tendencję do łagodniejszej choroby — ale zrozumienie poziomu ciężkości wariantu Omikron zajmie od kilku dni do kilku tygodni. Wszystkie warianty COVID-19, w tym wariant Delta, który dominuje na całym świecie, mogą powodować ciężką chorobę lub śmierć, w szczególności u osób najbardziej narażonych.

Skuteczność wcześniejszego zakażenia SARS-CoV-2: Wstępne dowody sugerują, że może istnieć zwiększone ryzyko ponownego zakażenia Omikronem (tj. osoby, które wcześniej miały COVID-19, mogą łatwiej zarazić się Omikronem) w porównaniu z innymi wariantami. Więcej informacji na ten temat będzie dostępnych w najbliższych dniach i tygodniach.

Polska ma swoją odmianę covid-19? Czy istnieje wariant podkarpacki?Polska ma swoją odmianę covid-19? Czy istnieje wariant podkarpacki?Monika Świetlińska

Skuteczność szczepionek: WHO współpracuje z partnerami technicznymi, aby zrozumieć potencjalny wpływ tego wariantu na istniejące środki zaradcze, w tym szczepionki. Szczepionki pozostają kluczowe dla zmniejszenia ciężkiej choroby i zgonów, w tym przeciwko dominującemu krążącemu wirusowi, Delta. Obecne szczepionki pozostają skuteczne przeciwko ciężkim chorobom i zgonom.

Skuteczność obecnych testów: Szeroko stosowane testy PCR nadal wykrywają infekcję, w tym zakażenie Omikronem, jak widzieliśmy również w przypadku innych wariantów. Trwają badania mające na celu ustalenie, czy ma to jakikolwiek wpływ na inne rodzaje testów, w tym testy szybkiego wykrywania antygenów.

Skuteczność obecnych metod leczenia: Kortykosteroidy i blokery receptora IL6 będą nadal skuteczne w leczeniu pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Inne metody leczenia zostaną ocenione, aby sprawdzić, czy są one nadal tak samo skuteczne, biorąc pod uwagę zmiany w częściach wirusa w wariancie Omikron.

 Nad czym pracuje WHO?

- Obecnie WHO koordynuje działania z dużą liczbą naukowców na całym świecie, aby lepiej zrozumieć Omikron. Badania obecnie i kolejne, obejmują ocenę zakaźności, ciężkości zakażenia (w tym objawów), skuteczności szczepionek i testów diagnostycznych oraz skuteczności leczenia — zaznacza organizacja, dodając: — WHO zachęca kraje do gromadzenia i udostępniania danych hospitalizowanych pacjentów za pośrednictwem platformy danych klinicznych WHO COVID-19 w celu szybkiego opisania cech klinicznych i wyników pacjentów.

Ile kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneIle kosztuje leczenie pacjentów z COVID-19? NFZ ujawnia daneAnna Malinowska

Zalecane działania

- Ponieważ Omikron został uznany za wariant obaw, WHO zaleca krajom wzmocnienie nadzoru i sekwencjonowania przypadków choroby, udostępnianie sekwencji genomu w publicznie dostępnych bazach danych, takich jak GISAID, zgłaszanie początkowych przypadków lub klastrów do WHO, prowadzenie badań terenowych i ocen laboratoryjnych w celu lepszego zrozumienia, czy Omikron ma różne cechy przenoszenia lub choroby lub wpływa na skuteczność szczepionek, środków terapeutycznych, diagnostycznych lub zdrowia publicznego i środków społecznych - prosi WHO. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!