Gdzie zgłaszać przypadki bezdomności?

Temperatury w nocy spadają poniżej zera. Policja apeluje o zgłaszanie przypadków osób bezdomnych narażonych na wychłodzenie organizmu, a w konsekwencji także śmieć. Jak można poinformować służby o osobach, które szukają schronienia na klatkach schodowych, w piwnicach lub przystankach autobusowych? Jak można im pomóc?

Gdzie zgłaszać przypadki bezdomności?
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 grudnia 2021

Telefon alarmowy 112

Jeżeli zauważyliśmy osobę bezdomną, chorą lub nietrzeźwą, która jest bezpośrednio narażona na wychłodzenie organizmu, koniecznie zgłośmy taki przypadek na numer alarmowy 112. Jak przekonuje policja, nie raz zdarzało się, że jedno połączenie uratowało komuś życie. 

Policja stale kontroluje miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Np. w powiecie krośnieńskim w województwie lubuskim stale sprawdzane są pustostany, altany działkowe, piwnice i dworce. Część interwencji przeprowadzana jest bezpośrednio po zgłoszeniu alarmowym na 112.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Wielokrotnie w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jej działanie opisaliśmy szczerzej tutaj. Na interaktywnej mapie działającej na bazie państwowego geoportalu, można z bardzo dużą dokładnością wskazać miejsce przebywania osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością. 

Należy jednak pamiętać, że taka możliwość nie dotyczy sytuacji, w których występuje zagrożenie zdrowia lub życia. Jeśli konieczna jest pilna interwencja policji lub służb ratunkowych, należy zadzwonić na numer alarmowy 112. 

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki

Informacja na wagę życia

Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim (lubuskie) - Niejednokrotnie udzielenie pomocy nie byłoby możliwe, gdyby nie zgłoszenia od mieszkańców. Wasza wrażliwość i brak obojętność na sytuacje, w której zagrożone może być życie lub zdrowie człowieka przekłada się na szybsze dotarcie do takiej osoby i zapewnienie jej opieki. W związku z zapowiadanymi przymrozkami i opadami śniegu, jeżeli zauważymy leżącą osobę, z którą nie można nawiązać kontaktu, jest ona nieprzytomna, natychmiast poinformujmy o tym służby medyczne. W walce o ludzkie życie liczy się każda chwila!” 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!