Fałszywe oferty sylwestrowe. Ludzie tracą pieniądze

Uaktywnili się oszuści podszywający się pod właścicieli obiektów noclegowych w górach. Chodzi o fałszywe oferty sylwestrowe. Policja już odnotowała przypadki osób, które straciły w ten sposób tysiące złotych. Jak nie dać się nabrać? Jak weryfikować tego typu anonse?

Fałszywe oferty sylwestrowe. Ludzie tracą pieniądze
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 grudnia 2021

Fałszywe oferty noclegowe

Dla policji niestety to żadna nowość. Każdego roku nie brakuje przestępców, którzy podszywają się pod właścicieli obiektów noclegowych. Szczególnie w popularnych, górskich kurortach. Fałszywych ofert sylwestrowych nie zabrakło również w tym roku. Przekonała się o tym 23-letnia mieszkanka gminy Tarnawatka pod Tomaszowem Lubelskim. Kobieta skusiła się na ofertę na jednym z portali ogłoszeniowych. Chodziło o najem domku wczasowego w Zakopanem. Niestety, anons był fałszywy, a kobieta zdążyła przelać na konto oszustów 3240 złotych. 

Próbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzieniaPróbował zapłacić banknotem z napisem „souvenir”. Grozi mu 8 lat więzieniaMikołaj Frączak


Nie pomaga sprawdzenie adresu

Co ciekawe, kobieta miała świadomość, że pod tego typu ogłoszeniami mogą kryć się rozmaite oszustwa. Młoda kobieta sprawdziła nawet autentyczność podanego adresu poprzez wpisanie go do wyszukiwarki internetowej. Faktycznie, wskazany adres rzeczywiście istniał. Zarejestrowana była pod nim działalność agroturystyczna. 23-latka uznała, że nie może mieć zastrzeżeń do oferty. Zadzwoniła na podany numer, by omówić cenę trzydniowego pobytu. Krótko potem przelała na wskazane konto ponad 3 tysiące złotych. 

Niestety ogłoszenie okazało się fałszywe. Przestępcy zrobili wszystko, by anons przypominał prawdziwą ofertę. Do tego celu wykorzystane zostały autentyczne zdjęcia obiektu. 

Urwany kontakt po przelaniu środków

Dalej scenariusz był podobny do innych oszustw internetowych. Zaraz po przelaniu środków kontakt z ogłoszeniodawcą nagle się urwał. To jest ten moment, w którym większość poszkodowanych orientuje się, że padła ofiarą przestępców. Tak samo było w przypadku 23-latki, która zgłosiła sprawę na policję. 

Fałszywe oferty sylwestrowe. Jak nie dać się nabrać? 

Lubelska policja, która prowadzi omawianą sprawę, radzi by każda osoba, która chce przez internet zamówić nocleg, sprawdziła, czy dany obiekt faktycznie istnieje. W przypadku 23-latki taki sposób okazał się jednak nieskuteczny. Dlatego warto zadzwonić nie tylko na numer podany w ogłoszeniu. Jeżeli w wyszukiwarce znajdziemy dany pensjonat, czy dom z kwaterami, wybierzmy również alternatywny numer np. stacjonarny, znajdujący się w danych teleadresowych. Dobrze jest umówić się na wpłacenie pełnej kwoty dopiero po przyjeździe na miejsce. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.