Czy można nagrywać wykład na uczelni?

Wielu studentów często zadaje pytanie – czy można nagrywać wykład na uczelni? Dla wielu to spore ułatwienie np. w czasie tworzenia notatek i nauki przedmiotu. Technicznie to dziś przecież banał, bowiem każdy smartfon jest świetnym dyktafonem. Co na to prawo?

Czy można nagrywać wykład na uczelni?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 grudnia 2021

Nagrywanie wykładu, zdjęcia prezentacji

To, co kiedyś wymagało umiejętności szybkiego tworzenia notatek, dziś „załatwia” małe urządzenie, które każdy nosi w kieszeni. Nagranie dźwiękowe wykładu uzupełnione zdjęciami z prezentacji, może być łatwym materiałem do późniejszej nauki w czasie sesji. Problem w tym, że wokół tego typu praktyki narosło wiele wątpliwości prawnych. 

Wielu wykładowców na początku zajęć nie pozostawia złudzeń, od razu odpowiadając na pytanie, czy można nagrywać wykład. Zastrzegają, że nie życzą sobie rejestrowania w jakiejkolwiek formie prowadzonych przez nich zajęć. Powołują się przy tym na prawo autorskie. 

Jak stworzyć film do internetu bez łamania praw autorskich?Jak stworzyć film do internetu bez łamania praw autorskich?Michał Górecki

Czy można nagrywać wykład na uczelni dyktafonem?

Ciekawą odpowiedź na to pytanie znaleźliśmy na stronie internetowej portalu KulturaLegalna.pl. Po pierwsze, należy pamiętać, że wykład uniwersytecki jeśli spełnia przesłanki uznania za utwór zgodnie z prawem autorskim, podlega ochronie. To oznacza, że w przypadku nagrywania konieczna jest zgoda twórcy. W tym wypadku mówimy o osobie prowadzącej zajęcia. 

Nagranie wykładu a użytek własny

Jak jednak zwraca uwagę  KulturaLegalna.pl od tej ogólnej zasady istnieją jednak pewne wyjątki, do których należy m.in. tzw. dozwolony użytek osobisty, pozwalający na nieodpłatne korzystanie, bez zezwolenia twórcy, z rozpowszechnionych już utworów dla własnych potrzeb”. Co to oznacza w praktyce? 

Nagranie wykładu i późniejsze „samotne odsłuchanie” lub odtworzenie w gronie osób, z którymi pozostajemy w związku osobistym, np. męża, żony, czy rodzeństwa nie rodzi konfliktu prawnego. Jeśli jednak ktoś wpadłby na pomysł, żeby wykład opublikować w sieci, lub zrobić z niego ciekawy odcinek (lub niewielki fragment) podcastu, dopuści się do złamania prawa. Dokładnie to samo zastrzeżenie dotyczy zdjęć slajdów prezentacji, eksperymentów, czy doświadczeń prowadzonych w czasie zajęć na uczelni lub prelekcji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.