Jaki mandat za brak numeru domu?

Wprowadziłeś się do nowego domu? A może wykonałeś nową elewację? Jeśli do tej pory nie umieściłeś numeru, który pomoże np. policji zidentyfikować Twój adres w terenie, musisz liczyć się z mandatem. Jaki mandat za brak numeru domu na posesji? Warto pamiętać, że nie tylko o kary tutaj chodzi. Mały szczegół, np. tabliczka z napisem „Kwiatowa 5”, może uratować Ci życie!

Jaki mandat za brak numeru domu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 grudnia 2021

Wiele domów bez numerów. Policja ma utrudnione zadanie

Jak informuje w jednym ze swoich komunikatów Komenda Wojewódzka Policji w Opolu - Każdego dnia opolscy policjanci przeprowadzają dziesiątki interwencji, a dodatkowo w czasie pandemii kontrolują osoby objęte kwarantanną. Niestety często w szybkim dotarciu pod wskazany adres utrudniają im braki w numeracji domostw”. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że w przypadku ratowania zdrowia lub życia, znaczenie ma każda minuta. Tym samym zachęcają do czytelnego znakowania swoich posesji numerem porządkowym. 

Czy umieszczenie numeru domu jest obowiązkowe?

Wbrew obiegowej opinii, umieszczenie numeru budynku i właściwe jego oznaczenie jest ustawowym obowiązkiem właściciela nieruchomości. Mało tego. Osoby, które zignorują ten nakaz, podlegają pod artykuł 64 Kodeksu wykroczeń i muszą liczyć się z grzywną. 

Kara za brak numeru oraz jego… oświetlenia!

Przepis ten przytaczają opolscy policjanci w jednym z najnowszych wpisów. Cytujemy oba ustępy. 

    Ust. 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany

oraz

    Ust. 2.Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości”

Nowe zasady nadawania numerów nieruchomości

Przy okazji przypominamy, że w lipcu 2021 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 roku w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Dotyczy ono nie tylko wielu kwestii ważnych z punktu widzenia planistów, czy geodetów, ale także każdego z nas. Jeśli budujemy dom, i chcemy, aby miał swój adres, musimy nadać mu numer porządkowy. Między innymi tej kwestii dotyka akt prawny podpisany przez ministra rozwoju. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!