FILM. Nie zauważył, że z konta znikają pieniądze. Masz pewność, że Ciebie to nie dotyczy?

Dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn. Starszych i młodszych, mieszkańców miast i wsi. I choć Policja przestrzega, wielu nadal staje się ofiarami tego procederu. Wielu dowiaduje się wtedy, gdy jest już za późno na jakikolwiek krok. Wielu nie wie, jak to zatrzymać. Jak powstrzymać oszustów przed wyczyszczeniem konta bankowego do zera.

FILM. Nie zauważył, że z konta znikają pieniądze. Masz pewność, że Ciebie to nie dotyczy?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 grudnia 2021

Wystartował czas “wytężonej pracy” oszustów

- Okres przedświąteczny właśnie się rozpoczął. Pochłonięci gorączką świątecznych zakupów i przygotowań często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Przez pośpiech i roztargnienie tracimy czujność — przekazuje Policja, dodając, że okres przedświąteczny to także czas wytężonej pracy oszustów.

Nie zauważył, że z konta znikają pieniądze

Oto jedna z historii, która wydarzyła się w połowie grudnia:

Okradła pracodawcę na 100 tys. złotych. Wynosiła sprzęt z firmyOkradła pracodawcę na 100 tys. złotych. Wynosiła sprzęt z firmyAnna Malinowska

“Mąż kilka dni temu dostał SMS z jakimś linkiem. Kliknął, ale absolutnie nic z nim nie robił, tzn. nigdzie się nie logował, nie łączył z bankiem. Na drugi dzień zauważył, że na koncie miał 0 zł. Pomyślał, że może wszystko wydał, bo rzeczywiście zakupy ostatnio robił duże. No ale… niedawno dostał wypłatę na konto. Wczoraj chciał zapłacić za zakupy, a na koncie znów 0 zł. Wychodzi na to, że ktoś dwa razy wyczyścił mu konto do zera. Wczoraj też znów dostał takiego samego SMS-a z linkiem, ale już w niego nie klikał. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy to, co stracił jest do odzyskania? Co zrobić, by kolejne pieniądze nie znikały z jego konta?”

- Najczęściej przestępcy wykorzystują naszą nieuwagę i za pośrednictwem takich linków infekują urządzenie. Jeżeli używamy tego urządzenia do obsługi przelewów bankowych to problem gotowy. Złe zabezpieczenia, brak aktualizacji systemu operacyjnego oraz brak odpowiednich zabezpieczeń dają przestępcom duże możliwości działania — przestrzega Rafał Stępniewski, prezes zarządu Rzetelna Grupa, spółki będącej właścicielem m.in. marki politykabezpieczenstwa.pl, specjalista i praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii IT.

Padłeś ofiarą oszustwa w sieci? Podpowiadamy, co trzeba zrobićPadłeś ofiarą oszustwa w sieci? Podpowiadamy, co trzeba zrobićMikołaj Frączak

- Przestępcy w takim przypadku z łatwością mogą przejąć kontrolę np. nad przychodzącymi SMS-ami z kodami autoryzacyjnymi do transakcji. Ofiara nawet nie wie, że wykonywane są przelewy. Jedyne co można zrobić to zgłosić się na policję oraz złożyć reklamację tych transakcji w banku - zaznacza Rafał Stępniewski.

Co na to Policja?

Wciąż informuje o powtarzających się sytuacjach, kiedy nieświadoma niczego ofiara pozbawiona jest np. oszczędności życia. i nawet nie wie kiedy i w jakich okolicznościach została obrabowana. Podaje przykłady, kiedy należy być czujnym.

- Dostałeś sms, w którym na przykład zakład energetyczny lub firma kurierska prosi Cię o dopłacenie niewielkiej kwoty, a dalej przesyła link do wykonania przelewu? Uważaj, to oszustwo! Oszuści nieustannie doskonalą swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić nas w błąd, wykorzystać nasze zaufanie i okraść z pieniędzy - informuje podkom. Marta Gierlicka z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Ostatnio oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i za pomocą SMS-a informują o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska i nie wzbudza naszego podejrzenia. — W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, gdzie osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych i przejęcie kontroli przez oszustów nad konkretnym kontem bankowym - przekazuje podkom. Marta Gierlicka, dodając, że innym wariantem, z którego chętnie korzystają oszuści jest SMS z prośbą o dopłatę do rachunku za prąd.

Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Martyna Kowalska

- Przestępcy podszywają się pod zakład energetyczny i poprzez wiadomość SMS, informują, że trzeba będzie dopłacić niewielką kwotę, by uregulować zaległości, co wstrzyma wydaną dyspozycję odcięcia dopływu energii elektrycznej do twojego domu. W SMS-ie zamieszczają link przekierowujący do bankowości elektronicznej. W momencie, kiedy w niego klikniemy pozwalamy dysponować swoim kontem — zaznacza funkcjonariuszka.

Czy jest sposób, by nie dać się oszukać?

- Aby uniknąć problemów należy dokładnie i uważnie czytać otrzymywane wiadomości, a przede wszystkim nie „klikać” w podejrzane linki, szczególnie jeśli prowadzą do systemów elektronicznych płatności. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy, danych osobowych, a także zawartego na nasze konto kredytu - podpowiada podkom. Marta Gierlicka.

ZOBACZ FILM:

Film: sierż. szt. Rafał Markiewicz, mł. asp. Rafał Rutkowski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!