Jak przewieźć choinkę i… nie dostać mandatu?

Nawet 500 złotych mandatu zapłacimy za nieprawidłowo zabezpieczony transport choinki na dachu samochodu. 200 złotych, jeśli zasłonimy światła pojazdu i 100 zł, jeśli wystające z bagażnika drzewko zasłoni tablicę rejestracyjną. W żadnym z powyższych przypadków nie dostaniemy jednak punktów karnych. Jak przewieźć choinkę bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Jak przewieźć choinkę i… nie dostać mandatu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 grudnia 2021

Transport choinki do domu

Ubrana choinka w salonie to znak, że świąteczna atmosfera zagościła w naszym domu. Zanim jednak ją ubierzemy, musimy ją przewieźć. Zdarza się, że jest to dość karkołomne zadanie. Chyba że dysponujemy busem, vanem lub pick-upem. 

Pierwsza generalna zasada odnosi się do drzewek, które wystają na odległość większą niż pół metra od tylnej płaszczyzny pojazdu. W takim wypadku choinka powinna być „przyozdobiona” czerwoną chorągiewką. W praktyce może być to choćby… czapka mikołaja. 

Co zrobić z choinką po świętach?Co zrobić z choinką po świętach?Michał Górecki


Przewóz choinki samochodem

Sposobów na transport choinki jest wiele. Osoby, które nie chcą płacić za transport firmie zewnętrznej i są przekonane o swojej samowystarczalności, miewają problem już z samym zapakowaniem drzewka. Są i tacy, którzy od razu wynajmują przyczepkę, lub przyjeżdżają po choinkę z linkami, które ułatwią bezpieczne umocowanie jej na dachu samochodu. 

Kluczowe jest to, by jakkolwiek przewożony i zabezpieczony ładunek nie utrudniał nam jazdy, np. nie ograniczał widoczności. Jeżeli zatem składamy (lub rozkładamy) przedni fotel pasażera, by drzewko się zmieściło, upewnijmy się, czy będziemy mogli bez przeszkód obserwować sytuację na skrzyżowaniu przez prawe okno pojazdu. 

Najlepiej jest, jeśli choinka zmieści się w przestrzeni bagażnika np. przy złożonych tylnych siedzeniach. Jak przestrzegają funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie Powinniśmy unikać sytuacji, w której podczas transportu mamy otwarty bagażnik – do kabiny będą dostawać się spaliny, które mogą wpływać na motorykę kierującego”.Przyznajemy, o tym nie pomyśleliśmy.

Transport choinki na dachu samochodu

Innym sposobem jest przewóz choinki na dachu samochodu. Kluczowe jest jednak to, by nasze auto posiadało belki bagażnika dachowego, które ułatwią montaż lin zabezpieczających. Warmińsko-Mazurska Policja zachęca, by drzewko przewozić w siatce. Ograniczy ona ewentualne wypadanie gałęzi na drogę. Choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy – dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na działanie wiatru” – czytamy w instruktażu olsztyńskiej drogówki.

Do tego należy pamiętać, że ładunek znajdujący się na dachu może sięgać maksymalnie „do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, sięgać maksymalnie do 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny” – może zatem przydać się… miarka. 

Niezależnie od sposobu transportu choinki, redakcja Dziennika Prawnego życzy Czytelnikom bezpiecznej jazdy i oczywiście radosnych Świąt! Policjantom z Olsztyna, dziękujemy za wyczerpujący instruktaż. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!