Oszustwo na Pocztę Polską – cykliczne ataki na klientów!

Poczta Polska ostrzega przed atakami cyberprzestępców. Wielu klientów otrzymuje SMS-y o konieczności dopłaty do oczekiwanej przesyłki. Drugim sposobem są rozmowy telefoniczne, w których osoby podszywające się pod pocztowców wyłudzają dane osobowe np. adres zamieszkania.

Oszustwo na Pocztę Polską – cykliczne ataki na klientów!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 stycznia 2022

Poczta Polska ostrzega przed oszustami

Nie pierwszy raz Poczta Polska ostrzega klientów przed cyberoszustami. To już cykliczne i coraz bardziej wyrafinowane metody przestępców. Co ciekawe w ostatnich dniach osoby podszywające się pod pocztowców realizują co najmniej dwa, różne scenariusze ataków. Na czym one polegają?

Oszustwo na Pocztę Polską przez SMS

Pierwszy przypadek do złudzenia przypomina popularną kilka miesięcy temu metodę, w której oszuści podszywali się pod dostawców energii, informując o niedopłacie do rachunku. Obecnie, bliźniaczo podobne wiadomości przesyłane są „w imieniu” Poczty Polskiej. Nadawca informuje w nich o rzekomej przesyłce, której dostarczenie na wskazany adres wiąże się z koniecznością dokonania dopłaty. 

Co ciekawe, kwoty, które pojawiają się w takich wiadomościach, często są bardzo symboliczne. Problem w tym, że to tylko przykrywka do wyłudzenia bardziej wrażliwych informacji. Pozwalają one później przestępcom na cyfrowe włamanie na konto w bankowości elektronicznej.

Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem z zewnątrz?Jak zabezpieczyć komputer przed włamaniem z zewnątrz?Michał Górecki

Strona łudząco przypomina witrynę Poczty Polskiej

Niestety nabrać się jest bardzo łatwo. Link zamieszczony w SMS-ie prowadzi do strony do złudzenia przypominającej witrynę Poczty Polskiej. Wprowadzenie danych płatności z reguły rozpoczyna cały ciąg zdarzeń, którego finałem może być utrata sporej sumy z konta. 

Kiedyś na wnuczka, teraz na listonosza

Oszuści zmodyfikowali ostatnio oszustwo „na wnuczka”. Teraz podają się za pracownika Poczty Polskiej. Informacja wydaje się wiarygodna – chodzi o doręczenie przesyłki, na której adres z jakiegoś powodu jest nieczytelny. Niestety to dziecinnie prosty sposób na wyłudzenie danych osobowych, m.in. adresu zamieszkania. 

Osoba, która poda takie informacje, może stać się celem kolejnych oszustw polegających np. na wyłudzeniu informacji o cennych przedmiotach w mieszkaniu. Warto uważać na wszelkie podejrzane połączenia, nie bać się zadawać pytań, a w razie wątpliwości przerwać takie połączenie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!