Policja: Do floty dołączy 100 nieoznakowanych radiowozów

Flota Komendy Głównej Policji wzbogaci się o 53 pojazdy do kontroli technicznej oraz 100 nieoznakowanych radiowozów z kamerami wideo – informuje ministerstwo infrastruktury. Na poprawę bezpieczeństwa na drogach trafi z UE 46 mln złotych.

Policja: Do floty dołączy 100 nieoznakowanych radiowozów
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 stycznia 2022

Nowe pojazdy do kontroli technicznej

Jak uzasadnia wiceminister infrastruktury Rafał Weber, dbałość o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach jest składową trzech filarów „są to zmiany w prawie, edukacji i inwestycje. Podpisanie umowy o dofinansowanie unijne z pewnością przyczynia się do realizacji tego celu” – powiedział.

Policyjne Ekipy Techniki Drogowej i Ekologii zostaną doposażone nowoczesnymi pojazdami. Mają one umożliwić jeszcze lepszą kontrolę stanu technicznego samochodów. Chodzi o eliminowanie z ruchu tych pojazdów, które odbiegają od norm zarówno technicznych, jak również ekologicznych.

Każdy nowy pojazd ma zostać wyposażony w przyrządy, które pozwolą na skuteczną kontrolę samochodów pod kątem wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Mowa o analizatorach spalin, dymomierzach, miernikach przepuszczalności światła, sensometrach oraz lustrach inspekcyjnych. 

FILM. 2500 zł i 10 punktów karnych. Za co? Nowe przepisy w praktyceFILM. 2500 zł i 10 punktów karnych. Za co? Nowe przepisy w praktyceMonika Świetlińska

Gdzie trafią pojazdy do kontroli technicznej?

Nowe pojazdy do kontroli technicznej zostaną przekazane wybranym jednostkom policji. Wybór będzie opierał się na podstawie analizy bieżących potrzeb. Nowoczesny sprzęt pozwoli policji szybciej sprawdzać, czy zatrzymany do kontroli pojazd spełnia prawne normy. Nowy sprzęt ma również poprawić mobilność oraz bezpieczeństwo pracy policjantów pracujących na co dzień w drogówce. 

100 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorem 

Unijne pieniądze pozwolą także na zakup nowych, nieoznakowanych samochodów wyposażonych w wideorejestratory, czyli prędkościomierze kontrolne. Jak informuje resort infrastruktury w ten sposób będą lepiej rejestrowane zdarzenia w ruchu drogowym zarówno przed jak i za radiowozem. 

Wewnątrz samochodu funkcjonariusze w komfortowych warunkach przeprowadzą niezbędne czynności służbowe: kontrolę dokumentów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, czy sporządzanie dokumentacji” – czytamy w oficjalnym komunikacie ministerstwa infrastruktury odpowiedzialnego m.in. za bezpieczeństwo na drogach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!