E-skierowania mają już rok. Czy się przyjęły?

27 tysięcy poradni wystawia elektroniczne skierowania, prawie 10 tysięcy realizuje je. Mija rok od wprowadzenia obowiązku wystawiania i obsługi e-skierowań. Jak ich obsługa wygląda w praktyce i czy sprawdziły się w dobie pandemii? 

E-skierowania mają już rok. Czy się przyjęły?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 stycznia 2022

E-skierowań więcej niż… obywateli

Jak wynika z danych przedstawionych na rządowej stronie internetowej pacjent.gov.pl, nie licząc skierowań związanych ze szczepieniem przeciw COVID-19, w ciągu 365 dni wystawiono ponad 49,41 mln e-skierowań, czyli więcej niż liczy populacja Polski. Elektroniczne dokumenty dotyczyły jak na razie 17,2 mln pacjentów. W większości przypadków związane były z problemami ze wzrokiem, oraz układami krążenia, nerwowym oraz kostnym. 

Co to jest e-skierowanie?Co to jest e-skierowanie?Anna Malinowska

E-skierowania a szczepienia

E-skierowania w 2021 roku, przeszły bojowy chrzest przy okazji Narodowego Programu Szczepień. Wszystkie osoby powyżej piątego roku życia dostały właśnie tą drogą skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19. Spora grupa zaszczepionych otrzymało w ten sam sposób skierowanie na szczepienie przypominające. Mówimy zatem w tym przypadku o dziesiątkach milionów elektronicznych dokumentów. 

E-skierowanie – jakie zalety?

Mimo początkowych obaw, w większości przypadków, e-skierowania szybko się przyjęły. Wśród najczęściej wymienianych zalet należy wspomnieć o tym, że takiego dokumentu nie da się zgubić. Jest bowiem zapisany w postaci cyfrowej na Internetowym Koncie Pacjenta. Jest dostępny także przez wdrożoną nieco później aplikację mobilną pod nazwą „mojeIKP”.

Plusem jest także możliwość sprawdzenia w każdym momencie historii e-skierowań. W przypadku rodziców istnieje możliwość śledzenia historii leczenia swoich dzieci za pomocą komputera lub smartfonu. Wielu pacjentów wymienia także brak konieczności przyjeżdżania do placówki w celu odbioru takiego skierowania. Elektroniczny dokument może być bowiem wystawiony w czasie telefonicznej porady. Wśród wymienianych zalet jest również brak konieczności dostarczania oryginału skierowania w ciągu dwóch tygodni. 

E-skierowanie – trudne początki

Na początku pojawiały się pewne problemy z obsługą e-skierowań. Nie każda osoba, szczególnie starsza potrafiła poradzić sobie z nową rzeczywistością. Szybko się okazało, że dokument przesyłany w formie wiadomości SMS z czterocyfrowym kodem lub nawet w formie dokumentu pdf na e-mail, jest w wielu sytuacjach dużo wygodniejszy od przestarzałego, dotychczasowego sposobu kierowania na badania, czy konsultacje. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!