Lewe paszporty covidowe po 100 zł. 100 osób kupiło je od… żołnierzy

A żołnierze właśnie zostali aresztowani. Czy tych, którzy kupili od nich fałszywe paszporty covidowe, spotka to samo? “Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania” — mówi Prokuratura Krajowa.

Lewe paszporty covidowe po 100 zł. 100 osób kupiło je od… żołnierzy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 14 stycznia 2022

Kim są aresztowani mundurowi?

5 osób zatrzymano na terenie województw łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego. Wśród nich dwóch żołnierzy zawodowych – st. szer. Przemysław Dz. z 1. Pułku Saperów w Brzegu i st. kpr. Tomasz P. z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Jak wyglądał cały proceder?

Wszystko działo się na terenie dwóch placówek medycznych w Krakowie i w Warszawie. 

Żołnierze sprzedawali lewe certyfikaty covidowe?Żołnierze sprzedawali lewe certyfikaty covidowe?Monika Świetlińska

Żołnierze i trzy inne osoby pobierały pieniądze po 100 zł za fałszowanie paszportów covidowych. Osoby zamieszane w przestępstwo korupcyjne nie podawały szczepionki przeciwko COVID-19, tylko niszczyły jej dawki, a następnie wystawiały poświadczający nieprawdę unijny certyfikat. 

- Jak ustalono, w centrach medycznych objętych postępowaniem, od czerwca do listopada 2021 r. wystawiono łącznie około 100 poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19. W przestępczy proceder były zaangażowane osoby uprawnione do wprowadzania do systemu NFZ E-Zdrowie danych o wykonanych szczepieniach, w tym pielęgniarka - przekazuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zarzuty i aresztowania

Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym.  Cztery zatrzymane osoby usłyszały również  zarzuty dotyczące przestępstw związanych z poświadczeniem nieprawdy w dokumentach oraz oszustwa na szkodę Małopolskiego i Mazowieckiego NFZ.  

6611.jpg'Potrzebuję certyfikatu bez kłucia'. Są zatrzymania, ale proceder trwa w najlepszeMonika Świetlińska

- Wobec czterech podejrzanych, w tym st.szer. Przemysława Dz. na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W stosunku do st. kpr. Tomasza P. prokurator zastosował dozór Policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe w wysokości 8 tys. zł — przekazuje Prokuratura Krajowa.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych, na mieniu czterech podejrzanych – Renaty W., Łukasza Sz., Przemysława Dz. i Piotra D. prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego pieniędzy w gotówce w wysokości po około 50 tys. zł w odniesieniu do każdej z osób.

Fot. zdjęcie poglądowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!