OZE: Kiedy rusza net-billing dla prosumentów?

Nowy system rozliczania, czyli net-billing zacznie obowiązywać nowych prosumentów (wytwórców i konsumentów energii) od 1 kwietnia – przypomina resort klimatu. To oznacza, że zmiana nie będzie dotyczyła osób, które już działają w systemie. 

OZE: Kiedy rusza net-billing dla prosumentów?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 stycznia 2022

Zmiana rozliczania dla nowych prosumentów

Jak tłumaczy ministerstwo klimatu, nowe rozwiązanie opiera się na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta. Kluczowa będzie tutaj wartość energii ustalona według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN). Tak najprościej można określić debiutujący od 1 kwietnia net-billing. Warto pamiętać, że nowość nie będzie dotyczyła aktualnych prosumentów, a jedynie tych, którzy dołączą do systemu od 1 kwietnia 2022 roku. 

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/ke-przedluza-system-aukcyjny-oze

KE przedłuża system aukcyjny OZEKE przedłuża system aukcyjny OZEAnna Malinowska

Nowelizacja ustawa o OZE

Nowelizacja ustawy o OZE z 29 października 2021 roku wskazuje, że aktualni prosumenci, oraz osoby, która najpóźniej 31.03.2022 roku złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej) o przyłączenie swojej mikroinstalacji do sieci, nadal będą rozliczani w systemie opustów. I to przez najbliższe 15 lat.

Nowe prawo nie nakłada na obecnych prosumentów jakichś dodatkowych obowiązków. Dla nich właściwie nic się nie zmienia. Można więc się spodziewać, że w pierwszym kwartale 2022 roku wzrośnie zainteresowanie mikroinstalacjami, a w branży może pojawić się „wyścig z czasem”. Chętnych na rozliczanie według starych zasad nie brakuje.

Chcę rozbudować instalację fotowoltaiczną. Co z opustami?

MKiŚ zaznacza, że każda osoba, która przed 1 kwietnia zdecyduje się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej nadal będzie korzystała z systemu opustów. Należy pamiętać że, dokonując modyfikacji instalacji fotowoltaicznej, na wytwórcy energii elektrycznej ciąży obowiązek zgłoszenia rozbudowy instalacji fotowoltaicznej do operatora sieci. Zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 2 Ustawy o odnawialnych źródłach energii, wytwórca (prosument), którego mikroinstalacja jest podłączona do sieci operatora sieci dystrybucyjnej ma obowiązek poinformować operatora o zmianie mocy zainstalowanej mikroinstalacji w terminie 14 dni od dnia dokonanej zmiany. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z karą w wysokości 1000 zł” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!