Ministerstwo Finansów rusza z aplikacją „e-Paragony”

Fiskus w świecie smartfonów wchodzi z bezpłatną aplikacją, która ma pomóc w zarządzaniu wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR oraz… zgłaszać nieprawidłowości. Jak zapewnia MF, program jest całkowicie bezpieczny i anonimowy, a wszelkie aktywności zapisywane są wyłącznie na urządzeniu. 

Ministerstwo Finansów rusza z aplikacją „e-Paragony”
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 stycznia 2022

Aplikacja e-Paragony — do czego służy?

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w aplikacji można m.in. zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony. Program ma służyć m.in. prostej dokumentacji wydatków, analizie statystyk oraz gromadzenia informacji o posiadanych gwarancjach. 

Aplikacja e-Paragony a elektroniczne kasy fiskalne 

W przyszłości aplikacja e-Paragony będzie wzbogacona o kolejne funkcje. Wśród nich znajdzie się według zapowiedzi możliwość pobrania paragonu ze sklepowej kasy w postaci elektronicznej. 

Koniec z wysokimi opłatami za roaming? Czym jest usługa Border Steering?Koniec z wysokimi opłatami za roaming? Czym jest usługa Border Steering?Anna Malinowska

Paragony z kodem QR

Aplikacja umożliwia także sprawdzenie paragonów z nadrukowanym kodem QR, które wystawione są przez kasy wirtualne. W ten sposób można dowiedzieć się, czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną, która zgodnie z przepisami została zarejestrowana w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Raportowanie nieprawidłowości do fiskusa przez aplikację

Ministerstwo Finansów informuje także o funkcji „zgłaszania nieprawidłowości dotyczących wydatków lub paragonów”. Fiskus daje użytkownikowi aż siedem rodzajów zgłoszeń. Wśród nich jest np. „sprzedawca nie wydał paragonu” lub „paragon jest fałszywy”. 

Aplikacja e-paragon w praktyce

MF zachęca do zainstalowania aplikacji szeregiem funkcji, w tym także dodaniem zdjęcia paragonu. Program umożliwia także pogrupowanie wydatków według paragonów, do których wcześniej zostały przypisane. To ułatwi także generowanie danych statystycznych dotyczących codziennych wydatków. 

Aplikacja e-Paragon jest bezpieczna?

Ministerstwo Finansów zapewnia, że korzystanie z e-Paragonów jest całkowicie bezpieczne i anonimowe. Dostęp do programu zabezpieczono kodem PIN oraz dodatkowym hasłem ustawianym w procesie aktywacji. 

Według zapewnień aplikacja nie gromadzi żadnych danych o aktywnościach, a potrzebne dane nie są zapisywane poza urządzeniem. 

Jak pobrać e-Paragony? 

Aplikacja e-Paragony firmowana przez Ministerstwo Finansów jest dostępna zarówno na telefony z systemem iOS (iPhone) jak i Android. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!