Ministerstwo Finansów rusza z aplikacją „e-Paragony”

Fiskus w świecie smartfonów wchodzi z bezpłatną aplikacją, która ma pomóc w zarządzaniu wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR oraz… zgłaszać nieprawidłowości. Jak zapewnia MF, program jest całkowicie bezpieczny i anonimowy, a wszelkie aktywności zapisywane są wyłącznie na urządzeniu. 

Ministerstwo Finansów rusza z aplikacją „e-Paragony”
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 stycznia 2022

Aplikacja e-Paragony — do czego służy?

Ministerstwo Finansów zapowiada, że w aplikacji można m.in. zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony. Program ma służyć m.in. prostej dokumentacji wydatków, analizie statystyk oraz gromadzenia informacji o posiadanych gwarancjach. 

Aplikacja e-Paragony a elektroniczne kasy fiskalne 

W przyszłości aplikacja e-Paragony będzie wzbogacona o kolejne funkcje. Wśród nich znajdzie się według zapowiedzi możliwość pobrania paragonu ze sklepowej kasy w postaci elektronicznej. 

Koniec z wysokimi opłatami za roaming? Czym jest usługa Border Steering?Koniec z wysokimi opłatami za roaming? Czym jest usługa Border Steering?Anna Malinowska

Paragony z kodem QR

Aplikacja umożliwia także sprawdzenie paragonów z nadrukowanym kodem QR, które wystawione są przez kasy wirtualne. W ten sposób można dowiedzieć się, czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną, która zgodnie z przepisami została zarejestrowana w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Raportowanie nieprawidłowości do fiskusa przez aplikację

Ministerstwo Finansów informuje także o funkcji „zgłaszania nieprawidłowości dotyczących wydatków lub paragonów”. Fiskus daje użytkownikowi aż siedem rodzajów zgłoszeń. Wśród nich jest np. „sprzedawca nie wydał paragonu” lub „paragon jest fałszywy”. 

Aplikacja e-paragon w praktyce

MF zachęca do zainstalowania aplikacji szeregiem funkcji, w tym także dodaniem zdjęcia paragonu. Program umożliwia także pogrupowanie wydatków według paragonów, do których wcześniej zostały przypisane. To ułatwi także generowanie danych statystycznych dotyczących codziennych wydatków. 

Aplikacja e-Paragon jest bezpieczna?

Ministerstwo Finansów zapewnia, że korzystanie z e-Paragonów jest całkowicie bezpieczne i anonimowe. Dostęp do programu zabezpieczono kodem PIN oraz dodatkowym hasłem ustawianym w procesie aktywacji. 

Według zapewnień aplikacja nie gromadzi żadnych danych o aktywnościach, a potrzebne dane nie są zapisywane poza urządzeniem. 

Jak pobrać e-Paragony? 

Aplikacja e-Paragony firmowana przez Ministerstwo Finansów jest dostępna zarówno na telefony z systemem iOS (iPhone) jak i Android. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!