500 plus: niebawem rusza nabór wniosków

Już od 1 lutego 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby korzystające z programu czeka sporo zmian. Jakich?

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 stycznia 2022

Nowy okres świadczeniowy 500 plus

Choć nowy okres świadczeniowy w programie Rodzina 500 plus rozpoczyna się dopiero 1 czerwca 2022 roku, nabór wniosków dla osób, które chcą otrzymywać wsparcie z tego źródła, rusza już 1 lutego 2022 roku. Złożenie wniosku jest koniecznym warunkiem, aby w nowym okresie świadczeniowym nadal otrzymywać pieniądze. 

Nowy okres świadczeniowy w przypadku programu „Rodzina 500+” obowiązywał będzie od 1.06.022 r. do 31.05.2023 r.

12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?Anna Malinowska

Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Resort rodziny zwraca uwagę, że osoby, które chcą zachować ciągłość wypłaty tego świadczenia, powinny złożyć wniosek do końca kwietnia 2022 roku. Tylko wówczas, pieniądze zostaną wypłacone, licząc od końca czerwca 2022. 

Rodzice, którzy złożą wniosek do końca czerwca 2022 roku mogą mieć pewność, że ewentualne braki w ciagłości wypłat zostaną wyrównane licząc od 1 czerwca. Ciągłość nie będzie jednak zachowana.

Stracą ci, którzy o wniosku na nowy okres świadczeniowy przypomną sobie po 30 czerwca 2022 roku. W takiej sytuacji, zgodnie z przepisami świadczenie będzie przysługiwało jednak dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Zatem składając dokumenty w lipcu, 500 złotych za czerwiec będzie już nie do odzyskania.

Po 500 plus do ZUS

Od 2022 roku cały proces przyjmowania wniosków, przyznawania wsparcia oraz wypłaty środków będzie leżał po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejną zmianą jest to, że pieniądze będą wypłacane jedynie przelewem na wskazany numer rachunku. Wypłata w gotówce nie będzie już wchodziła w grę.

Jak złożyć wniosek o 500 plus w 2022 roku?

Wnioski ws. 500+ można składać od 1 lutego przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub przez bankowość elektroniczną. Ministerstwo zwraca uwagę, że w dokładnie ten sam sposób można było ubiegać się o wsparcie w ramach programu „Dobry Start” w 2021 roku (tzw. 300 plus). Jeżeli tamten nabór potraktować jak próbę generalną przed wdrożeniem nowych zasad wnioskowania o 500 plus, można uznać, że zarówno system jak i rodzice są przygotowani na zmiany. 

Zmiana systemu wnioskowania o 500 plus wynika z dużych kosztów obsługi programu w dotychczasowej wersji. Przejęcie obsługi świadczenia przez ZUS w ocenie rządu powinno przełożyć się na potężne oszczędności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!