12 tysięcy na dziecko. Teraz nie tylko przez internet?
Przy okazji Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (12 tysięcy na dziecko) przekaz był jednolity – o środki można ubiegać się wyłącznie przez internet. Z ostatniego komunikatu ZUS wynika jednak coś innego – to ukłon do tych, którzy z elektroniczną ścieżką z jakiegoś powodu nie mogą sobie poradzić.
- Anna Malinowska
- /
- 12 stycznia 2022
Czy po 12 tys. na dziecko można przyjść do ZUS?
Każdy rodzic, który ma problemy z elektronicznym wnioskowaniem o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO), lub z jakiegoś powodu nie może tego zrobić, może skorzystać z udogodnienia proponowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przypomnijmy, to właśnie ta instytucja jest odpowiedzialna za nabór wniosków, przyznawanie oraz późniejszą wypłatę środków w ramach RKO.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – nie tylko przez internet?
Na bardziej tradycyjną ścieżkę ubiegania się o 12 tysięcy na dziecko wskazał ostatnio wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk, podczas wspólnej konferencji prasowej w Łodzi z minister rodziny oraz wojewodą łódzkim. "Czas złożenia elektronicznego wniosku to średnio 12 minut. W sieci dokument można złożyć całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Osoby, które nie mogą elektronicznie wnioskować o świadczenie z RKO albo mają z tym problemy, mogą to zrobić w placówce ZUS w godzinach jej urzędowania" – powiedział wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.
Czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Wdrażany jako jedno z rozwiązań Polskiego Ładu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to najnowszy element polityki prorodzinnej państwa. Zgodnie z założeniami zawartymi w ustawie świadczenie o łącznej wartości 12 tysięcy złotych jest przyznawane rodzicom dzieci między 12-tym a 35-miesiącem życia. Wsparcie przysługuje bez względu na dochody osiągane przez gospodarstwo domowe.
Rodzice decydują, czy chcą pobierać świadczenie przez rok – wówczas jest to 1000 złotych co miesiąc, czy przez dwa lata – 500 złotych co miesiąc. W połączeniu z programem Rodzina 500+ miesięczne wsparcie państwa na dziecko może zatem wynieść nawet 1,5 tysiąca złotych. Pieniądze trafią do rodzin wyłącznie za pośrednictwem przelewu bankowego. Nie ma możliwości wypłaty środków w gotówce – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.