fb

3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogą

Nowy taryfikator mandatów jest bezwzględny. Przekonał się o tym 32-letni obywatel Ukrainy, który w Szczecinie, kierując hulajnogą, spowodował kolizję z udziałem osobówki. Mężczyzna był pijany. Teraz musi zapłacić ponad 3,5 tysiąca złotych kary!

3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogą
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 stycznia 2022

Mandat za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu

32-letni Ukrainiec może mówić o pechowym zbiegu okoliczności. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z ubiegłego roku definiuje hulajnogę elektryczną jako tzw. UTO czyli urządzenie transportu osobistego. Z drugiej strony od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy, bardzo surowy taryfikator mandatów. To oznacza, że użytkownik hulajnogi musi mieć świadomość prawa i przede wszystkim być trzeźwy.

Kolizja hulajnogi z samochodem – czy wzywać policję?

W przypadku kolizji auta z hulajnogą wezwanie policji jest rozsądnym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli sprawcą zdarzenia jest osoba prowadząca drugi z wymienionych pojazdów. Z uwagi na brak obowiązkowego OC „dogadanie” się bez udziału funkcjonariuszy w sprawie likwidacji szkód może być niezwykle trudnym zadaniem. 

Tak też się stało w omawianym przypadku. Na miejsce kolizji osobówki i hulajnogi na jednej ze szczecińskich ulic w centrum miasta wezwani zostali policjanci. Kontrola trzeźwości wykazała, że użytkownik hulajnogi, 32-letni Ukrainiec miał w wydychanym powietrzu przeszło 1,5 promila alkoholu. W tej sytuacji, zastosowanie ma surowy taryfikator mandatu.

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Jaka kara za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu?

W tym przypadku, nietrzeźwy sprawca kolizji otrzymał łączną karę w wysokości 3.520 złotych za spowodowanie kolizji oraz jazdę w stanie nietrzeźwości. Gdyby do zdarzenia doszło rok wcześniej, kiedy hulajnoga nie była definiowana w Prawie o ruchu drogowym, jest duże prawdopodobieństwo, że kara nieproporcjonalnie łagodniejsza. Niestety, policja nie podaje informacji o stopniu uszkodzenia i ewentualnych stratach leżących po stronie poszkodowanego kierowcy osobówki. Zgodnie z prawem, nietrzeźwy sprawca powinien je pokryć z własnej kieszeni!

Warto mieć świadomość nowych przepisów, nie tylko w sytuacji, w których korzystamy z urządzeń transportu osobistego. Nigdy nie wiadomo, kiedy kierując samochodem osobowym, lub będąc pieszymi, nie znajdziemy się w podobnej sytuacji, w której pijany użytkownik hulajnogi doprowadzi do groźnego zdarzenia. W takiej sytuacji, wezwanie policji może okazać się najlepszym rozwiązaniem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?
Zasiłki

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?

Osobom z niepełnosprawnością przysługują różne formy wsparcia. Często ze względu na stan zdrowia mają ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej, zdarza się także, że wydatki związane z ...
Digital marketing - trendy na 2023 rok
firma

Digital marketing - trendy na 2023 rok

Początek każdego roku zwykle przynosi ze sobą wiele rozmów o nadchodzących trendach — reguła ta dotyczy właściwie wszystkich branż. Na podobnych zasadach działa marketing internetowy — tym...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!