3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogą

Nowy taryfikator mandatów jest bezwzględny. Przekonał się o tym 32-letni obywatel Ukrainy, który w Szczecinie, kierując hulajnogą, spowodował kolizję z udziałem osobówki. Mężczyzna był pijany. Teraz musi zapłacić ponad 3,5 tysiąca złotych kary!

3,5 tysiąca mandatu dla… kierującego hulajnogą
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 stycznia 2022

Mandat za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu

32-letni Ukrainiec może mówić o pechowym zbiegu okoliczności. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z ubiegłego roku definiuje hulajnogę elektryczną jako tzw. UTO czyli urządzenie transportu osobistego. Z drugiej strony od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy, bardzo surowy taryfikator mandatów. To oznacza, że użytkownik hulajnogi musi mieć świadomość prawa i przede wszystkim być trzeźwy.

Kolizja hulajnogi z samochodem – czy wzywać policję?

W przypadku kolizji auta z hulajnogą wezwanie policji jest rozsądnym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli sprawcą zdarzenia jest osoba prowadząca drugi z wymienionych pojazdów. Z uwagi na brak obowiązkowego OC „dogadanie” się bez udziału funkcjonariuszy w sprawie likwidacji szkód może być niezwykle trudnym zadaniem. 

Tak też się stało w omawianym przypadku. Na miejsce kolizji osobówki i hulajnogi na jednej ze szczecińskich ulic w centrum miasta wezwani zostali policjanci. Kontrola trzeźwości wykazała, że użytkownik hulajnogi, 32-letni Ukrainiec miał w wydychanym powietrzu przeszło 1,5 promila alkoholu. W tej sytuacji, zastosowanie ma surowy taryfikator mandatu.

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Jaka kara za prowadzenie hulajnogi pod wpływem alkoholu?

W tym przypadku, nietrzeźwy sprawca kolizji otrzymał łączną karę w wysokości 3.520 złotych za spowodowanie kolizji oraz jazdę w stanie nietrzeźwości. Gdyby do zdarzenia doszło rok wcześniej, kiedy hulajnoga nie była definiowana w Prawie o ruchu drogowym, jest duże prawdopodobieństwo, że kara nieproporcjonalnie łagodniejsza. Niestety, policja nie podaje informacji o stopniu uszkodzenia i ewentualnych stratach leżących po stronie poszkodowanego kierowcy osobówki. Zgodnie z prawem, nietrzeźwy sprawca powinien je pokryć z własnej kieszeni!

Warto mieć świadomość nowych przepisów, nie tylko w sytuacji, w których korzystamy z urządzeń transportu osobistego. Nigdy nie wiadomo, kiedy kierując samochodem osobowym, lub będąc pieszymi, nie znajdziemy się w podobnej sytuacji, w której pijany użytkownik hulajnogi doprowadzi do groźnego zdarzenia. W takiej sytuacji, wezwanie policji może okazać się najlepszym rozwiązaniem. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!