ZOBACZ FILM. 2,5 tys. zł i 10 pkt karnych dla kierowcy. Za co?

Taką karę wymierzyli policjanci z bydgoskiej „drogówki”. Zgodnie z nowym taryfikatorem wystawili mandat kierowcy mercedesa, który drogą S5 jechał z prędkością 161 km/h. To nie jedyny kierowca, który już odczuł skutki zmiany prawa drogowego. Czasem przez nieuwagę można słono zapłacić, np. za niewłączenie cyfrowego tachografu. Kto za to zapłaci? Pracownik czy pracodawca? 

ZOBACZ FILM. 2,5 tys. zł i 10 pkt karnych dla kierowcy. Za co?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 13 stycznia 2022

Dwaj kierowcy z mandatami na 4,5 tys. zł

12 stycznia kom. Przemysław Słomski z Policji Kujawsko-Pomorska przekazał, jak nowe przepisy drogowe wyglądają w praktyce.

Szef kazał – mandat zapłaci pracownik. Konsekwencje jazdy „poza kontrolą i czasem pracy”Szef kazał – mandat zapłaci pracownik. Konsekwencje jazdy „poza kontrolą i czasem pracy”Mikołaj Frączak

- Dwa mandaty na łączną kwotę 4,5 tysiąca złotych to efekt nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego dwóch kierowców. Jeden z nich przekroczył prędkość, natomiast drugi wyjechał w trasę międzynarodową pojazdem ciężarowym nie włączając cyfrowego tachografu - poinformował funkcjonariusz.

Jechał zdecydowanie za szybko

Policjanci z grupy „Speed” na drodze S-5 w miejscowości Szczutki w powiecie bydgoskim namierzyli kierowcę jadącego autem marki Mercedes. - Pomiar prędkości pędzącego Mercedesa wyniósł 161 km/h, gdzie na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h - wyjaśnił kom. Przemysław Słomski.

Funkcjonariusze zatrzymali kierowcę i skontrolowali. Za wykroczenie, zgodnie z nowym taryfikatorem, został ukarany mandatem na 2500 złotych i 10 punktami karnymi.

Ledwo wyjechał z firmy

Kolejny kierowca wpadł późnym popołudniem w Brzozie, również w powiecie bydgoskim.

- Patrol ruchu drogowego zatrzymał pojazd ciężarowy marki MAN z naczepą. W trakcie kontroli okazało się, że kierowca wykonujący międzynarodowy transport zarobkowy, od momentu wyjazdu z firmy z powiatu bydgoskiego nie rejestrował za pomocą tachografu cyfrowego na karcie kierowcy wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności pojazdu lub przebytej drogi - przekazał kom. Słomski.

Kierowca MAN-a przyznał się do złamania przepisów ustawy o transporcie drogowym. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci zatrzymali mu prawo jazdy na trzy miesiące i ukarali go mandatem karnym w wysokości 2000 złotych.

Kto płaci mandat za samochód służbowy?

Jeśli pracodawca fizycznie nie popełnia wykroczenia, to nie można go karać za wykroczenie pracownika, nawet w przypadku, gdy samochód, który prowadził pracownik, jest służbowy i stanowi własność pracodawcy. Dlatego mandat karny opłaca pracownik. Ale…

Mandaty za przekroczenia prędkości 2022 – PEŁNA LISTA STAWEKMandaty za przekroczenia prędkości 2022 – PEŁNA LISTA STAWEKMikołaj Frączak

Kodeks wykroczeń przewiduje sytuacje, kiedy to pracodawca również będzie pociągnięty do odpowiedzialności, nawet jeśli to pracownik kieruje.

Art. 96 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że właścicielom pojazdów (w tym pracodawcom) grozi kara grzywny, jeśli:

    1. do prowadzenia pojazdu dopuszczą osobę, która nie ma sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
    2. do prowadzenia pojazdu dopuszczą osobę niemającą wymaganych uprawnień,
      1. do prowadzenia pojazdu dopuszczą osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
        1. pojazd nie ma wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie go do ruchu,
          1. pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy lub nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
            1. dopuszczą do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,
              1. nie wskażą na żądanie np. policji, komu powierzyli pojazd do kierowania lub używania w określonym czasie.

                Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
                Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

                Security Magazine

                Czy ten artykuł był przydatny?

                Newsletter

                Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!