Koniec z biurokracją w rolnictwie? Ministerstwo pyta o zdanie
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada „radykalne ułatwienia dla rolników”, w tym zmniejszenie wymagań biurokratycznych, a także łatwiejsze zakładanie i prowadzenie działalności rolniczej lub związanej z tym sektorem gospodarki. Zanim jednak to zrobi – zbiera postulaty od rolników.

- Mikołaj Frączak
- /
- 13 stycznia 2022
Mniejsza biurokracja dla rolników?
Resort rolnictwa chce, by w ślad za zmianami wynikającymi z Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi został zrealizowany strategiczny projekt, który ma ułatwić życie i codzienną działalność rolników. W jaki sposób? Resort wyznaczył sobie cel zmniejszenia wymagań biurokratycznych dla mieszkańców wsi. Chce także, by osoba, która zakłada lub prowadzi działalność rolniczą, lub związaną z rolnictwem mogła to zrobić zdecydowanie łatwiej.
Ministerstwo wspomina o „uwolnieniu wiejskiej działalności gospodarczej” oraz udostępnieniu dla rolników usług publicznych na wysokim poziomie.
Okienko dla rolnika – cyfrowy projekt resortu rolnictwaMartyna Kowalska
Ankieta dla rolników
Zanim jednak resort przejdzie do konkretnych działań, chce zapytać samych rolników o zdanie. Chodzi o opracowanie „listy niezbędnych do wprowadzenia zmian w obowiązujących procedurach lub prawie, które pozwolą zrealizować zakładany cel projektu, w tym również wprowadzą ułatwienia dla małych i średnich gospodarstw rolnych w Polsce”.
Aby wziąć udział w konsultacjach organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, należy wypełnić ankietę dostępną na tej stronie internetowej.
Co zrobić, by zmniejszyć biurokrację dla rolników?
Wspomnianą ankietę należy wypełnić i przesłać do 31 marca 2022 roku. Resort zapewnia, że udział w badaniu jest całkowicie anonimowy.
W ankiecie znalazły się tylko cztery punkty, z czego jeden wymaga szerszego opisania swoich uwagi i spostrzeżeń związanych z uwarunkowaniami prowadzenia działalności rolniczej w Polsce. W pierwszym kroku należy przyporządkować do siebie kategorię zgłaszającego np. rolnik, przedsiębiorca, pracownik naukowy, doradca etc. Następnie należy wybrać zakres, którego dotyczy zgłaszana propozycja.
Trzeci punkt dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy zgłaszany postulat wymaga zmian w obowiązujących przepisach. Czwarte pytanie, o którym wspomnieliśmy wcześniej, ma charakter otwarty. W polu tekstowym należy opisać problem, a także przedstawić swoją opinię na temat możliwości jego rozwiązania.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.