Erasmus+. Zagraniczne stypendia zwolnione z PIT?

Ministerstwo Finansów opracowuje rozporządzenie, które pozwoli na zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od osób, które wyjeżdżają na stypendia z programu Erasmus+ oraz „Europejskiego Korpusu Solidarności”. 

Erasmus+. Zagraniczne stypendia zwolnione z PIT?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 stycznia 2022

Erasmus + bez podatku

Resort finansów poinformował, że pracuje nad rozporządzeniem, które zwolni stypendystów wybranych programów z podatku od otrzymanych w ich ramach świadczeń. Mowa o programie Erasmus+ na lata 2014-2020 oraz 2021-2027. Ta sama zasada ma dotyczyć osób angażujących się w wolontariat w ramach programu „Europejski Korpus Solidarności”. 

Pamiętajmy jednak, że przedstawione wyżej zakresy dat dotyczą okresów programowania. Nowe rozporządzenie ma dotyczyć dochodów/przychodów, które wynikają z tych programów, począwszy od 2021 roku. Zwolnienie będzie aktualne aż do końca realizacji tych programów, a zatem obejmie także przyszłych stypendystów czy wolontariuszy. To oznacza, że w przypadku programu Erasmus z perspektywy 2014-2020 mówimy o wyjazdach realizowanych w latach 2022-2023 – informuje MF. 

 

Zwolnienie PIT z zagranicznych stypendiów w praktyce

Jak informuje resort finansów „Wydanie rozporządzenia zwolni podmioty wypłacające ww. stypendia i wsparcie finansowe z obowiązku sporządzenia informacji PIT-11 za 2021 r.”. 

Nie jest to nowe rozwiązanie. Z podobnej przychylności fiskusa korzystali już stypendyści projektu Erasmus+ do końca 2021. Wynikała ona jednak z rozporządzenia z 15 października 2018 roku. Teraz mówimy o zupełnie nowym akcie prawnym, które będzie miało zastosowanie w najbliższych latach i będzie podstawą do zaniechania podatku po 2021 roku. 

Kiedy rozporządzenie ws. zaniechania podatku od stypendiów? 

Osoby oczekujące na wejście w życie nowego prawa muszą uzbroić się w cierpliwość. Z projektowanym aktem prawnym można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!