Czekasz na rehabilitację? Ważna zmiana przepisów

Z początkiem lutego wejdzie w życie nowe zarządzenie prezesa NFZ dotyczące rehabilitacji. Zakłada ono wyższą wycenę rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym. Kluczowym elementem rozliczenia będzie czas pracy fizjoterapeuty. 

Czekasz na rehabilitację? Ważna zmiana przepisów
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 stycznia 2022

Zarządzenie NFZ ws. fizjoterapii

Wchodzące z początkiem lutego zarządzenie wprowadzające zmiany w rehabilitacji pacjentów w warunkach ambulatoryjnych, a także domowych, podpisał szef NFZ 11 stycznia. Wychodząc z założenia, że kluczowym elementem w przywróceniu pacjenta do sprawności odgrywa czas, wprowadzono nowe rozwiązania wyceny świadczeń rehabilitacyjnych. Od teraz czas pracy fizjoterapeuty z konkretnym pacjentem, będzie kluczowym elementem w procesie rozliczania. 

Fizjoterapia dostosowana do potrzeb pacjenta

NFZ przekonuje, że zmiana ta umożliwi bardziej elastyczne podejście do prowadzonej terapii. Ma być ona dostosowana m.in. do stanu zdrowia oraz potrzeb pacjenta. Dzięki temu przebieg rehabilitacji ma przynosić zdecydowanie lepsze efekty. 

NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuNFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuMikołaj Frączak

Jaka wycena świadczeń fizjoterapeutycznych?

Jak wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowa „w wycenach świadczeń rehabilitacyjnych, przygotowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), uwzględniona została stawka godzinowa pracy fizjoterapeuty, która pochodziła z aktualnych danych finansowo-księgowych przekazanych przez samych świadczeniodawców bezpośrednio do AOTMiT”.

Katalog zabiegów fizjoterapeutycznych

Zarządzenie, o którym mówimy wprowadzi również zmiany w katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych. Fundusz podkreśla, że są one zgodne z oczekiwaniami środowiska osób pracujących w fizjoterapii. Ma on zapewnić większą swobodę osoby prowadzącej terapię w doborze procedur. Sam rehabilitant będzie dowolnie „pakietował” zabiegi. Wszystko po to, by udało się osiągnąć jak najlepsze wyniki takiej terapii dla konkretnego pacjenta. 

Nowa wycena rehabilitacji dziennej i stacjonarnej

W zarządzeniu prezesa NFZ z 11 stycznia 2022 roku określono zwiększenie środków na fizjoterapię – zarówno ambulatoryjną jak również domową. W przybliżeniu mowa o dodatkowych 213 mln złotych. Zawarte już umowy oraz liczba punktów rozliczeniowych zostanie zwiększona. 

Pełna treść Zarządzenia Prezesa NFZ nr 7/2022/DSOZ jest dostępna na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!