Dentystka wyłudziła ponad pół miliona zł z NFZ

Wobec 67-letniej lekarki z warmińsko-mazurskiego wystosowano akt oskarżenia ws. poświadczeń nieprawdy w dokumentacji medycznej. Dentystka wyłudziła w ten sposób pół miliona złotych z NFZ. Chodzi o nienależne refundacje zabiegów.

Dentystka wyłudziła ponad pół miliona zł z NFZ
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 stycznia 2022

Pół miliona z refundacji

To nie była łatwa sprawa dla funkcjonariuszy ds. przestępczości gospodarczej w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie. Nad sprawą nieuczciwej lekarki pracowali od 2017 roku. W toku śledztwa oprócz zabezpieczenia dokumentacji musieli także przesłuchać prawie trzy tysiące pacjentów 67-letniej pani stomatolog.

NFZ: Bezpłatna pomoc dla dzieci uzależnionych od smartfonuNFZ: Bezpłatna pomoc dla dzieci uzależnionych od smartfonuAnna Malinowska

Refundacja na prywatne leczenie?

Kobieta prowadziła prywatną praktykę stomatologiczną. W jej ramach miała odpowiednią umowę z warmińsko-mazurskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. Na tej podstawie lekarka miała pobierać refundacje za usługi, za które i tak płacili jej pacjenci. W tej sytuacji wszelkie zabiegi powinny być dla nich zupełnie darmowe. 

Brak paragonu za wizytę u stomatologa

Mało tego, dentystka nie wystawiała jakichkolwiek dowodów płatności np. paragonów za wykonane świadczenia medyczne. Lekarka bez udokumentowanej sprzedaży sięgała więc po refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Jak ustalili funkcjonariusze, problem był jednak zdecydowanie szerszy. „Jak się okazało, część ze zgłaszanych świadczeń w ogóle nie została przeprowadzona. Przesłuchiwani świadkowie nie kryli zdziwienia, gdy dowiadywali się, że zgodnie z dokumentacją poddawani byli  różnym zabiegom, które w rzeczywistości się nie odbyły. W wyniku tego przestępczego procederu, w latach 2009-2017, 67-latka wyłudziła ponad 500 tysięcy złotych” – czytamy w informacji prasowej warmińsko-mazurskiej policji. 

 

Zarzuty fałszowania dokumentacji medycznej

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 67-letniej kobiecie 130 zarzutów oszustwa oraz fałszowania dokumentacji medycznej. Teraz pani stomatolog odpowie za swoje postępowanie przed sądem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!