NFZ: Bezpłatna pomoc dla dzieci uzależnionych od smartfonu

Program pilotażowy adresowany do dzieci uzależnionych od nowych technologii, został uruchomiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia. Bezpłatna pomoc dla osób uzależnionych np. od smartfonu będzie świadczona w 10 specjalistycznych ośrodkach. Na czym będzie polegała pomoc? 

NFZ: Bezpłatna pomoc dla dzieci uzależnionych od smartfonu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 stycznia 2022

Uzależnienie dzieci od nowoczesnych technologii

Urząd Komunikacji Elektronicznej informuje, że już w 2019 roku prawie 9 na 10 dzieci korzystało codziennie z internetu. Szacuje się, że ponad 80% badanych w wieku od 7 do 15 lat posiada telefon komórkowy. Udział ten wyraźnie rośnie wraz z wiekiem. W przypadku dzieci w wieku 7-9 lat około 64% używa komórki. W przypadku nieco starszych, między 13. a 15. rokiem życia odsetek ten rośnie do 92%. 

Niestety połączenie dostępu do nowych technologii oraz przedłużającej się pandemii, często skutkuje poważnym uzależnieniem od cyfrowych treści. To odbija się niestety zarówno na psychice jak również zachowaniu dzieci oraz młodzieży. 

Co to jest efekt FOMO?Co to jest efekt FOMO?Mikołaj Frączak

Pomoc dla dzieci uzależnionych od komórki

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia zdecydował o uruchomieniu zupełnie nowego, pilotażowego programu skierowanego do dzieci i młodzieży. Chodzi o młode osoby, które nie potrafią zrezygnować z użytkowania komputera, smartfonu, czy tabletu i przy okazji manifestują poważne uzależnienie od tego rodzaju urządzeń.

Zadaniem placówek, które przystąpiły do programu, będzie wypracowanie wzorcowej ścieżki leczenia tego typu uzależnień, które będzie można wykorzystać na szerszą skalę w skali całego kraju. 

Pomoc uzależnionym dzieciom w 10 placówkach

Rozpoczęty właśnie program pilotażowy ma potrwać do czerwca 2023 roku. Pomocą otoczeni będą zarówno młodzi pacjenci jak również ich rodziny. Wsparcie ma być udzielane w 10 placówkach w kraju.

Gdzie pomoc dla dzieci uzależnionych od internetu?

Pod koniec grudnia 2021 roku program pomocy wystartował już w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Kolejną placówką z umową z NFZ jest ETAP Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku.

Niedługo dołączy do nich jeszcze 8 placówek, zlokalizowanych w Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze” – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czas trwania terapii finansowanej przez NFZ jest zależna od pacjenta pacjenta. Może przekroczyć nawet 12 tygodni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!