Do kiedy wnioski o dodatek osłonowy? Czasu jest niewiele

Sprawa dodatków osłonowych przyspiesza. Ustawa o dodatku osłonowym właśnie trafiła do dziennika ustaw, a minister klimatu podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku. To oznacza, że można już ubiegać się o pomoc z tarczy antyinflacyjnej.

Do kiedy wnioski o dodatek osłonowy? Czasu jest niewiele
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 stycznia 2022

Do kiedy składanie wniosków o dodatek osłonowy?

Czasu na ubieganie się o dodatek osłonowy nie jest zbyt wiele. Wnioski przyjmowane są do 31 stycznia 2022 roku. Na pieniądze, które wypłacać będą GMINY trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Dodatki mają trafić do rodzin w dwóch równych ratach. Pierwsza wypłacona będzie najpóźniej do 31 marca, druga zaś przed 2 grudnia 2022 roku. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa. 

Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?Monika Świetlińska

Czy można złożyć wniosek później?

Okazuje się jednak, że 31 stycznia 2022 r. nie jest absolutnym „deadline’m”. O pieniądze można starać się również później do 31 października 2022. Tu pojawia się jednak zastrzeżenie, że wsparcie nie będzie podzielone na raty. W takiej sytuacji pełna kwota dodatku będzie wypłacona tylko raz w drugim terminie (do 2.12.2022 r.). 

Infolinia w sprawie dodatku osłonowego

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska rusza właśnie (4.01.2022 r.) specjalna infolinia poświęcona wyłącznie dodatkowi osłonowemu. Wszelkie niezbędne informacje na temat wsparcia można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 369 14 44. Konsultanci będą czekali na zainteresowanych pod poniedziałku do piątku między 8:00 a 16:00. 

Ile wyniesie dodatek osłonowy?

Cytujemy za komunikatem resortu klimatu i środowiska

  • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* przy założeniu że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,

  • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,

  • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,

  • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.

*Kwota dofinansowania uzależniona będzie od źródła ogrzewania.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!