Alerty RCB zamiast reklam? Najnowszy pomysł na ostrzeżenia

Do alertów RCB na ekranach telefonów komórkowych zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Teraz ostrzeżenia o ulwie, burzy czy nadmiernym smogu pojawią się w zupełnie innym kanale komunikacji. Alerty zastąpią… uliczne reklamy.

Alerty RCB zamiast reklam? Najnowszy pomysł na ostrzeżenia
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 stycznia 2022

Alerty RCB na ulicach miast

Reklamodawcy już wiele lat temu docenili potencjał elektronicznych reklam wyświetlanych na ekranach. Teraz nowoczesny outdoor będzie wykorzystany także przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które będzie wyświetlało na nich ostrzeżenia dla ludności np. o zbliżającej się burzy, ryzyku podtopień, czy ekstremalnych temperaturach.

Trudne do przeoczenia alerty RCB

Nie są to dopiero plany, ale już wdrażane w życie rozwiązania. Dzięki sieci przeszło 20 tysięcy wielkoformatowych reklam w całej Polsce, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie docierało nawet do tych, którzy akurat nie mają przy sobie naładowanej komórki, lub nie sięgają po nią zbyt często. RCB chwali się, że dzięki nowemu kanałowi komunikacji będzie mogło „jeszcze skuteczniej ostrzegać przed zagrożeniami”. 

Alert RCB: Teraz także ostrzeżenia o smoguAlert RCB: Teraz także ostrzeżenia o smoguAnna Malinowska

Gdzie wyświetlane będą alerty RCB?

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, świetlne alerty na potężnych ekranach będą emitowane m.in. przy najbardziej ruchliwych drogach, w centrach handlowych, a także głównych dworcach kolejowych kraju. Szacuje się, że każdego dnia, kiedy RCB zdecyduje się na taką formę ostrzeżeń, zobaczyć je może około 6,2 miliona obywateli.

Nowa forma emisji ostrzeżeń w ramach alertów RCB jest możliwa dzięki współpracy z firmą Screen Network. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa dodało, że nie będzie musiało z tego tytułu ponosić żadnych dodatkowych kosztów. 

Czym jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zostało powołane do życia ustawą z 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym. Faktyczne działania rozpoczęło dopiero w połowie następnego roku. 

Instytucja odpowiedzialna jest m.in. za dystrybucję SMS-ów ostrzegawczych nazywanych alertami RCB w przypadku zagrożeń zarówno o charakterze ogólnokrajowym jak i lokalnych. Od niedawna informacje przesyłane do obywateli dotyczą także przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza w miastach. RCB aktywne jest także w mediach społecznościowych, np. na Twitterze.

ZDJĘCIE: RCB.GOV.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!