Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?
Mija dokładnie rok, odkąd Urząd Regulacji Energetyki zaczął obserwować bardzo dynamiczny i znaczący wzrost cen gazu ziemnego na świecie. Dotarliśmy do punktu, w którym podwyżki gazu (i nie tylko) dla wielu polskich rodzin są tak wysokie, że nie będą w stanie ich regularnie opłacać, jeśli w ogóle. Czasy taniego gazu ziemnego to już historia. Czy mamy więc jakieś alternatywy? Czy są inne sposoby pozyskiwania ciepła, by rachunki były niższe?
- Monika Świetlińska
- /
- 3 stycznia 2022
Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia skąd podwyżki
“Wiele firm na przestrzeni ostatnich kliku lat, próbując zredukować zużycie emisji CO2, zainwestowało w instalacje gazowe, jako potencjalnie stabilniejsze i tańsze źródło zasilania. Co z perspektywy czasu okazało się małą trafną inwestycją” — czytamy na portalu Enerad.
Rekordowe ceny gazu w UE. Złe wiadomości dla Twojego portfelaMartyna Kowalska
- Wzrost cen był wynikiem ożywienia gospodarczego i idącego za nim zwiększenia popytu z jednej strony oraz ograniczeń po stronie podaży gazu ziemnego, która wynika między innymi z sytuacji geopolitycznej - przekazuje Departament Komunikacji Społecznej URE, który zauważa że wysokie ceny gazu na rynku hurtowym przenoszą się na odbiorców końcowych i powodują, że odbiorcy ci coraz baczniej przyglądają się swoim rachunkom i szukają sposobów na ich obniżenie.
Jak obniżyć koszty za gaz?
Pierwszym sposobem na oszczędności to... ograniczenie zużycia. I faktycznie, można to zrobić. Redukcja temperatury o 2 stopnie to nawet 10-12% niższy rachunek za ogrzewanie. Jednak czy to oznacza, że zimą będziemy marznąć we własnych czterech kątach?
Drugi sposób to zmiana sprzedawcy.
- Zgodnie z obowiązującym prawem (tzw. zasadą dostępu stron trzecich czyli TPA: Third Party Access) od 2007 roku odbiorcy końcowi mają swobodę wyboru sprzedawcy. Od tego czasu już ponad 280 tys. odbiorców w Polsce skorzystało z ofert rynkowych i kupuje gaz od wybranego przez siebie sprzedawcy - przekazuje URE, dodając jednocześnie, że w Polsce sprzedaż gazu do odbiorców końcowych zdominowana jest przez podmioty z grupy kapitałowej PGNiG. Udział tych podmiotów w sprzedaży wynosił niecałe 86 procent w 2020 roku.
Ogrzewanie LPG: Jakie są dopuszczalne odległości zbiornika od budynku?Michał Górecki
Jeśli nie gaz ziemny, to co?
- Jeżeli chodzi o to, co można zrobić dzisiaj, to wymienić system gazowy na pompę ciepła, która wykorzystuje energię elektryczną do zasilania i produkcji energii cieplnej. Z 1kWh energii elektrycznej jesteśmy w stanie uzyskać 4kWh energii cieplnej. Mając do tego jeszcze system fotowoltaiczny dość mocno uniezależniamy się od rosnących cen kosztów ogrzewania - zdradza nam Maciej Borowiak, współwłaściciel spółki Brewa zajmującej się odnawialnymi źródłami energii.
Jak nam przekazuje, rynek pomp ciepła rośnie w Polsce niezwykle dynamicznie, blisko 100% rok do roku. — Unia Europejska w swoich strategiach mocno idzie w kierunku elektryfikacji także systemów grzewczych i mocno promuje technologię pomp ciepła — dodaje.
Drugą technologią, na którą wskazuje Maciej Borowiak i która może zastąpić gaz ziemny, także wspieraną przez UE, jest technologia produkcji zielonego wodoru.
Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Mikołaj Frączak
- Unia Europejska planuje, że do 2024 roku będzie produkowanych do 1 mln ton rocznie tzw. zielonego wodoru ze źródeł odnawialnych, w 2030 roku – do 10 mln ton rocznie, a w 2050 roku zielony wodór ma odpowiadać za 24 procent zapotrzebowania UE na energię. W planach do 2050 roku 26 procent budynków ma być zasilana w ciepło właśnie z zielonego wodoru - informuje współwłaściciel spółki Brewa, przypominając, że nasz kraj pod koniec ubiegłego roku przyjął dokument „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”, a marszałek wielkopolski wydał pierwsze w województwie pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw oraz produkcji zielonego wodoru.
Zdaje się, że nowe alternatywy dla gazu ziemnego niedługo staną się standardem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.