Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?

Mija dokładnie rok, odkąd Urząd Regulacji Energetyki zaczął obserwować bardzo dynamiczny i znaczący wzrost cen gazu ziemnego na świecie. Dotarliśmy do punktu, w którym podwyżki gazu (i nie tylko) dla wielu polskich rodzin są tak wysokie, że nie będą w stanie ich regularnie opłacać, jeśli w ogóle. Czasy taniego gazu ziemnego to już historia. Czy mamy więc jakieś alternatywy? Czy są inne sposoby pozyskiwania ciepła, by rachunki były niższe?

Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 stycznia 2022

Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia skąd podwyżki

“Wiele firm na przestrzeni ostatnich kliku lat, próbując zredukować zużycie emisji CO2, zainwestowało w instalacje gazowe, jako potencjalnie stabilniejsze i tańsze źródło zasilania. Co z perspektywy czasu okazało się małą trafną inwestycją” — czytamy na portalu Enerad. 

Rekordowe ceny gazu w UE. Złe wiadomości dla Twojego portfelaRekordowe ceny gazu w UE. Złe wiadomości dla Twojego portfelaMartyna Kowalska

- Wzrost cen był wynikiem ożywienia gospodarczego i idącego za nim zwiększenia popytu z jednej strony oraz ograniczeń po stronie podaży gazu ziemnego, która wynika między innymi z sytuacji geopolitycznej - przekazuje Departament Komunikacji Społecznej URE, który zauważa że wysokie ceny gazu na rynku hurtowym przenoszą się na odbiorców końcowych i powodują, że odbiorcy ci coraz baczniej przyglądają się swoim rachunkom i szukają sposobów na ich obniżenie. 

Jak obniżyć koszty za gaz?

Pierwszym sposobem na oszczędności to... ograniczenie zużycia. I faktycznie, można to zrobić. Redukcja temperatury o 2 stopnie to nawet 10-12% niższy rachunek za ogrzewanie. Jednak czy to oznacza, że zimą będziemy marznąć we własnych czterech kątach?

Drugi sposób to zmiana sprzedawcy.

- Zgodnie z obowiązującym prawem (tzw. zasadą dostępu stron trzecich czyli TPA: Third Party Access) od 2007 roku odbiorcy końcowi mają swobodę wyboru sprzedawcy. Od tego czasu już ponad 280 tys. odbiorców w Polsce skorzystało z ofert rynkowych i kupuje gaz od wybranego przez siebie sprzedawcy - przekazuje URE, dodając jednocześnie, że w Polsce sprzedaż gazu do odbiorców końcowych zdominowana jest przez podmioty z grupy kapitałowej PGNiG. Udział tych podmiotów w sprzedaży wynosił niecałe 86 procent w 2020 roku.

Ogrzewanie LPG: Jakie są dopuszczalne odległości zbiornika od budynku?Ogrzewanie LPG: Jakie są dopuszczalne odległości zbiornika od budynku?Michał Górecki

Jeśli nie gaz ziemny, to co?

- Jeżeli chodzi o to, co można zrobić dzisiaj, to wymienić system gazowy na pompę ciepła, która wykorzystuje energię elektryczną do zasilania i produkcji energii cieplnej. Z 1kWh energii elektrycznej jesteśmy w stanie uzyskać 4kWh energii cieplnej. Mając do tego jeszcze system fotowoltaiczny dość mocno uniezależniamy się od rosnących cen kosztów ogrzewania - zdradza nam Maciej Borowiak, współwłaściciel spółki Brewa zajmującej się odnawialnymi źródłami energii. 

Jak nam przekazuje, rynek pomp ciepła rośnie w Polsce niezwykle dynamicznie, blisko 100% rok do roku. — Unia Europejska w swoich strategiach mocno idzie w kierunku elektryfikacji także systemów grzewczych i mocno promuje technologię pomp ciepła — dodaje.

Drugą technologią, na którą wskazuje Maciej Borowiak i która może zastąpić gaz ziemny, także wspieraną przez UE, jest technologia produkcji zielonego wodoru. 

Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Awaria ogrzewania. Czy mogę domagać się odszkodowania?Mikołaj Frączak

- Unia Europejska planuje, że do 2024 roku będzie produkowanych do 1 mln ton rocznie tzw. zielonego wodoru ze źródeł odnawialnych, w 2030 roku – do 10 mln ton rocznie, a w 2050 roku zielony wodór ma odpowiadać za 24 procent zapotrzebowania UE na energię. W planach do 2050 roku 26 procent budynków ma być zasilana w ciepło właśnie z zielonego wodoru - informuje współwłaściciel spółki Brewa, przypominając, że nasz kraj pod koniec ubiegłego roku przyjął dokument „Polska Strategia Wodorowa do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”, a marszałek wielkopolski wydał pierwsze w województwie pozwolenie na prowadzenie instalacji do spalania paliw oraz produkcji zielonego wodoru.

Zdaje się, że nowe alternatywy dla gazu ziemnego niedługo staną się standardem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!