100 zł na dekoder od rządu. Pułapka dla niepłacących abonamentu?

Kancelaria Premiera dementuje doniesienia prasowe, z których wynika, że dofinansowanie w wysokości 100 złotych na zakup dekodera telewizyjnego może być… pułapką na niepłacących abonamentu RTV. KPRM twierdzi, że dane nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania daniny na media publiczne. 

100 zł na dekoder od rządu. Pułapka dla niepłacących abonamentu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 grudnia 2021

Pieniądze na dekoder mają ukryty cel?

Rząd błyskawicznie zareagował na doniesienia prasowe które pojawiły się w prasie oraz na portalach internetowych. Według publikacji projekt ustawy o dofinansowaniu zakupu dekoderów TV ma ukryty cel – poprawa ściągalności abonamentu RTV. O samym pomyśle związanym ze zmianą technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj

Rząd da Ci 100 złotych na… wymianę dekodera TVRząd da Ci 100 złotych na… wymianę dekodera TVMichał Górecki

Dementi KPRM ws. dekoderów

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a konkretnie jej część odpowiedzialna za cyfryzację oraz projekt ustawy dekoderowej zdecydowanie odcina się od wiązania pomysłu dofinansowania urządzeń ze ściągalnością abonamentu RTV. Dane osób wnioskujących o dofinansowanie nie będą mogły być przetwarzane na potrzeby ściągania abonamentu, co wprost wynika z treści zaproponowanych przepisów” – zaznacza w komunikacie KPRM. 

Co więcej, urzędnicy premiera powołując się na RODO, przypominają, że dane osób wnioskujących będą mogły być wykorzystane jedynie w celu realizacji programu wsparcia zakupu dekodera. 

Zmiana standardu nadawania 

Przypomnijmy. Jeszcze w pierwszy półroczu 2022 roku w Polsce, zostanie przeprowadzona kolejna w ciągu ostatnich 10 lat zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. To oznacza, że z „przeprowadzką częstotliwości” poradzą sobie wyłącznie telewizory, które są w stanie odebrać sygnał w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC. 

Jeśli telewizor nie spełnia tych parametrów, konieczny będzie zakup nowego dekodera. Dokładnie to samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie u osób, które dotąd oglądały telewizję na starych odbiornikach, za pomocą dekoderów pierwszej generacji (DVB-T). Oni również będą musieli zakupić nowe urządzenie, a dotychczasowy dekoder stanie się całkowicie bezużyteczny. 

Poglądowa mapa harmonogramu zmian nadawania telewizji cyfrowej DVB-T2 (HEVC) jest dostępna tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dom

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!