Powstaną prywatne sieci 5G. UKE planuje częstotliwości

Automatyzacja przemysłu, opomiarowanie inteligentnych miast, lokalna logistyka, zarządzanie produkcją – to tylko niektóre obszary, które będą się dynamicznie rozwijać dzięki wdrożeniu prywatnych sieci 5G. Urząd Komunikacji Elektronicznej już planuje rezerwację częstotliwości na ten cel.

Powstaną prywatne sieci 5G. UKE planuje częstotliwości
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 grudnia 2021

Prywatne sieci 5G – jakie częstotliwości? 

Technika 5G ma przyspieszyć tworzenie szeroko rozumianych sieci prywatnych. Jak poinformował na blogu Urzędu Komunikacji Elektronicznej prezes tej instytucji Jacek Oko Właśnie dla sieci tej klasy planujemy zarezerwować 70 MHz z zakresu 3410-3480 MHz (tzw. blok „0”). Dzisiaj rozpoczynamy rozmowy z szeroko rozumianym rynkiem w jaki sposób przyznawać te częstotliwości sprawnie, efektywnie i przejrzyście” – napisał.

Funkcja „Gdzie jest komputer” się przydaje. Złodziej z pociągu złapany dzięki GPSFunkcja „Gdzie jest komputer” się przydaje. Złodziej z pociągu złapany dzięki GPSAnna Malinowska

Zalety 5G w budowaniu sieci prywatnych

Eksperci oceniają, że niskie opóźnienia w części radiowej oraz nowoczesne przetwarzanie danych (edge computing) sprawiają, że technologia 5G może odnieść ogromny sukces w szeroko rozumianych sieciach prywatnych. 

Mowa tutaj o takiej infrastrukturze przesyłu danych, która pomoże w budowaniu nowoczesnego przemysłu, inteligentnych miast (smart cities), czy zarządzaniu logistyką na poziomie lokalnym. To wszystko może przełożyć się na większą efektywność nie tylko biznesu, ale także codzienne życie wielu ludzi. Nie wiadomo, jak bardzo nowa technologia zdoła się rozwinąć, jednak regulatorzy na całym świecie starają się stwarzać odpowiednie warunki dla takich przedsięwzięć. Podobną strategię obrało polskie UKE. 

Prywatne sieci 5G – różne podejścia krajów

Jak przypomina UKE, podstawą działania każdej sieci bezprzewodowej są częstotliwości radiowe. Doświadczenie na rynku telekomunikacyjnym operatorów sieci prywatnych, sposób budowy i obszar działania takich sieci jest zupełnie inny niż publicznych sieci ogólnokrajowych. To musi oznaczać, że i podejście do przyznawania i zarządzania częstotliwości musi być ze strony UKE inne” – zauważa regulator. 

Co ciekawe, są kraje w Europie, które nie przewidują lokalnego wykorzystania technologii 5G. Tak jest np. na Węgrzech, Litwie czy Austrii. Jest również grupa państw, które przyznają pasma operatorom ogólnokrajowym, ale w daleko idącej współpracy z lokalnym biznesem. Przykładem takiego rozwiązania są Francja i Czechy. Polska zdecydowała się podążać podobną ścieżką jak Wielka Brytania oraz Niemcy, gdzie dla sieci prywatnych przewidziane zostały dodatkowe częstotliwości. W Polsce będzie to część bloku „0”. 

UKE: Konsultacje w sprawie 5G i prywatnych sieci

30 grudnia 2021 r. Prezes UKE rozpoczął konsultacje, które związane są z zagospodarowaniem zakresu częstotliwości 3410-3480 MHz w przyszłości. Szczegóły znajdują się pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!