Jaka jest trwałość fotoradarów? CANARD wymienia część urządzeń

Charakterystyczny błysk, który zaskoczy kierowcę w trasie, nie oznacza niczego dobrego. W kolejnych tygodniach należy spodziewać się mandatu za przekroczenie prędkości. Czasem jednak się udaje – np. gdy fotoradar jest popsuty. CANARD postanowił wymienić część urządzeń do dokumentowania przekroczeń prędkości. 

Jaka jest trwałość fotoradarów? CANARD wymienia część urządzeń
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 grudnia 2021

CANARD wymienia fotoradary

CANARD, czyli Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przyznaje, że do kontroli bezpieczeństwa używa obecnie ponad 430 fotoradarów w całym kraju. Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Celem realizowanego projektu rozbudowy systemu CANARD, jest zwiększenie skuteczności i efektywności prowadzonej działalności kontrolnej”– tłumaczy instytucja. Wiadomo już, że wymienione zostaną urządzenia, które liczą sobie około 10 lat. Docelowo podmieniony może być nawet co drugi z obecnie używanych.

Jeździsz trasą S8? Uważaj na nowe fotoradary!Jeździsz trasą S8? Uważaj na nowe fotoradary!Michał Górecki

Nowe fotoradary – lepsza jakość zdjęć i niska awaryjność

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przyznaje, że wraz z wymianą urządzeń zdecydowanie poprawi się jakość wykonywanych zdjęć. To ułatwi ustalenie sprawcy drogowego wykroczenia. Nowy sprzęt będzie w stanie przedstawić czytelny wizerunek osoby siedzącej za kierownicą. CANARD wymaga również od dostawców aby przesłany do centrali obraz nie stwarzał problemów z rozpoznaniem numerów na tablicach rejestracyjnych. 

Nowe fotoradary będą miały możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień, co w większości lokalizacji było dotychczas niemożliwe” – informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Czy zmieni się lokalizacja fotoradarów?

CANARD zakłada, że w pierwszym etapie wymianie będzie podlegało około 100 urządzeń. Docelowo operacji ma podlegać 247 urządzeń. Lokalizacje fotoradarów nie będą jednak zmieniane. Wcześniej instytucja ta musi wybrać wykonawcę, co nastąpi w styczniu 2022 roku. Na realizację zadania zwycięzca przetargu będzie miał 52 tygodnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!