Decyzja zapadła. Będzie nowa specjalna jednostka Policji
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jednak powstanie. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę, która powołuje do życia nową specjalną jednostkę Policji.

- Anna Malinowska
- /
- 29 grudnia 2021
Czym jest CBZC?
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie funkcjonowało jako jednostka Policji. Będzie odpowiedzialne m.in. za rozpoznawanie, zapobieganie, a także zwalczanie wszelkich przejawów przestępczości komputerowej. CBZC będzie dowodził komendant, który strukturalnie będzie podlegał bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji.
Jak informuje MSWiA nowa jednostka będzie wspierała w przedmiotowym zakresie inne jednostki organizacyjne Policji. „Potrzebne będą bardzo zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość. To niezbędne w stosunku do skali zagrożenia” – mówił kilka miesięcy temu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.
Phishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelneAnna Malinowska
Praca w Policji. Nowe etaty w CBZC
Nowa służba oznacza konieczność zwiększenia zatrudnienia w Policji. Szacuje się, że potrzebnych będzie około 1,8 tys. nowych etatów. „Jeśli chodzi o nabór do służby zwalczania cyberprzestępczości, pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tego obszaru” – czytamy w komunikacie MSWiA.
Eksperci w CBZC z dobrymi zarobkami
Ustawa podpisana przez prezydenta zakłada, że funkcjonariusze CBZC będą mieli przyznane świadczenie związane z pełnioną przez nich służbą. Miesięczna jego wysokości będzie zawierała się w przedziale od 70 do 130% przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Policji.
Ustawa daje również funkcjonariuszom CBZC prawo do prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających bezpośrednio z ustawy o Policji.
„Do zadań Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie należało m.in.: walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w sieci; zwalczanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości w sieci oraz walka z oszustwami w sieci” – wyjaśnia MSWiA.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.