Decyzja zapadła. Będzie nowa specjalna jednostka Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jednak powstanie. Ostateczną decyzję w tej sprawie podjął prezydent Andrzej Duda, podpisując ustawę, która powołuje do życia nową specjalną jednostkę Policji. 

Decyzja zapadła. Będzie nowa specjalna jednostka Policji
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 grudnia 2021

Czym jest CBZC?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) będzie funkcjonowało jako jednostka Policji. Będzie odpowiedzialne m.in. za rozpoznawanie, zapobieganie, a także zwalczanie wszelkich przejawów przestępczości komputerowej. CBZC będzie dowodził komendant, który strukturalnie będzie podlegał bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji.

Jak informuje MSWiA nowa jednostka będzie wspierała w przedmiotowym zakresie inne jednostki organizacyjne Policji. „Potrzebne będą bardzo zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość. To niezbędne w stosunku do skali zagrożenia” – mówił kilka miesięcy temu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Phishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelnePhishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelneAnna Malinowska

Praca w Policji. Nowe etaty w CBZC

Nowa służba oznacza konieczność zwiększenia zatrudnienia w Policji. Szacuje się, że potrzebnych będzie około 1,8 tys. nowych etatów. „Jeśli chodzi o nabór do służby zwalczania cyberprzestępczości, pod szczególną uwagę będą brane wiedza i umiejętności z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tego obszaru” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Eksperci w CBZC z dobrymi zarobkami

Ustawa podpisana przez prezydenta zakłada, że funkcjonariusze CBZC będą mieli przyznane świadczenie związane z pełnioną przez nich służbą. Miesięczna jego wysokości będzie zawierała się w przedziale od 70 do 130% przeciętnego uposażenia funkcjonariuszy Policji. 

Ustawa daje również funkcjonariuszom CBZC prawo do prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, wynikających bezpośrednio z ustawy o Policji. 

Do zadań Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będzie należało m.in.: walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w sieci; zwalczanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości w sieci oraz walka z oszustwami w sieci” – wyjaśnia MSWiA. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!