Co grozi za sprzedaż fajerwerków nieletnim?

Policja przypomina – sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim to przestępstwo. Za jego popełnienie grożą nawet dwa lata więzienia. Powszechnie dostępne materiały pirotechniczne kojarzące się z sylwestrem mogą stać się czasem śmiertelnym zagrożeniem.

Co grozi za sprzedaż fajerwerków nieletnim?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 grudnia 2021

Sprzedaż fajerwerków nieletnim to przestępstwo

Na trzy dni przed sylwestrem policjanci z Włoszczowy musieli zająć się sprawą nieszczęśliwego wypadku. 14-letni chłopiec doznał poważnych obrażeń dłoni po tym, jak w jego rękach wybuchła petarda. Teraz mundurowi ustalają, w jaki sposób chłopiec wszedł w posiadanie tego typu materiałów. 

Warto pamiętać, że choćby z powodu potencjalnego zagrożenia utraty zdrowia lub życia, sprzedaż fajerwerków osobom niepełnoletnim jest surowo zakazane. Za taki proceder grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Odstąpienie środków pirotechnicznych dziecku

Policjanci zwracają też uwagę na skrajną nieodpowiedzialność dorosłych, którzy sami przekazują dzieciom materiały pirotechniczne do zabawy. Prawo zakazuje także kupowania tego typu produktów niepełnoletnim, którzy poproszą o to starszych kolegów „z dowodem”. Również w takim przypadku, „uczynny” znajomy może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, zupełnie tak, jak sprzedawca, który sprzedałby fajerwerki czy petardy dziecku.

Jak nabyć bezpieczne fajerwerki i jak bezpiecznie ich używać?Jak nabyć bezpieczne fajerwerki i jak bezpiecznie ich używać?Rafał Stępniewski

Fajerwerki niebezpieczne dla zwierząt

Policja przypomina także, że huk petard i fajerwerków generuje olbrzymi stres wśród zwierząt domowych. Choćby z tego powodu, niektóre miasta odchodzą już o hucznych zabaw sylwestrowych z udziałem pirotechniki. O ograniczenie, a nawet rezygnację z pokazów pirotechnicznych apelują także organizacje i stowarzyszenia zajmujące się ochroną czworonogów.

Zdarza się, że spłoszone wybuchem zwierzę ucieknie z posesji. Często jego odnalezienie w takiej sytuacji jest już niemożliwe. Nie dziwią więc dziesiątki ogłoszeń publikowanych w różnych miejscach po Nowym Roku o zaginięciu psa, czy kota. Warto mieć na uwadze również takie konsekwencje. Weterynarze apelują, by tuż przed nadejściem Nowego Roku zamykać zwierzęta w dobrze wygłuszonych pomieszczeniach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!