Kary za brak OC 2022

W 2022 roku wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego – informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podwyżka stawek ma związek z wysokością płacy minimalnej, od której obliczane są kary. 

Kary za brak OC 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 grudnia 2021

Płaca minimalna a kary za brak OC

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3.010 złotych. Wraz z nią zmienią się także opłaty, kalkulowane na jej podstawie. Tak jest właśnie z karą za brak OC komunikacyjnego. W dalszej kolejności jest ona uzależniona od rodzaju pojazdu, na który nie wykupiono ubezpieczenia, a także długości okresu pozostawania bez ważnego OC w danym roku kalendarzowym. 

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?Rafał Stępniewski

Kary za brak OC komunikacyjnego w 2022 roku

Zgodnie z ustawą kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 6.020 złotych. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych oraz autobusów mowa o trzykrotności pensji minimalnej, czyli 9.030 złotych. W przypadku pozostałych pojazdów kara została wyznaczona na poziomie 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1000 złotych

Kiedy najniższa kara za brak OC?

Nie jest powiedziane, że każda osoba, która spóźni się z OC, zapłaci pełną karę, jaką podaliśmy w poprzednim akapicie. Wszystko zależy od tego, jak długie jest to spóźnienie. 

I tak, właściciel samochodu osobowego, który spóźni się z OC do 3 dni, zapłaci 20% pełnej opłaty tj. 1.200 złotych (zgodnie z ustawą wyliczane kwoty zaokrągla się do pełnych 10 zł). W przypadku samochodów ciężarowych, trzydniowe spóźnienie będzie skutkowało karą 1.810 złotych. Właściciele pozostałych pojazdów zapłacą w takiej sytuacji 200 złotych kary. 

Kara za brak OC za dłuższe spóźnienie

Posiadacz auta osobowego, który spóźni się z ubezpieczeniem od 4 do 14 dni musi się liczyć z połową pełnej kary czyli 3.010 złotych. W przypadku ciężarówki takie opóźnienie wyniesie już 4.520 złotych. Właściciele pozostałych pojazdów muszą się liczyć w takim przypadku z karą w wysokości 500 złotych.

Opóźnienie powyżej 14 dni niestety wiąże się z poniesieniem opłaty karnej w pełnym wymiarze. 

Kara za brak OC rolników

Z pewną „taryfą ulgową” mamy do czynienia w przypadku rolników. Jeśli nie wykupili obowiązkowego OC, niezależnie od czasu spóźnienia zapłacą 1/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli po zaokrągleniu 3000 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!