Kary za brak OC 2022

W 2022 roku wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego – informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podwyżka stawek ma związek z wysokością płacy minimalnej, od której obliczane są kary. 

Kary za brak OC 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 grudnia 2021

Płaca minimalna a kary za brak OC

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3.010 złotych. Wraz z nią zmienią się także opłaty, kalkulowane na jej podstawie. Tak jest właśnie z karą za brak OC komunikacyjnego. W dalszej kolejności jest ona uzależniona od rodzaju pojazdu, na który nie wykupiono ubezpieczenia, a także długości okresu pozostawania bez ważnego OC w danym roku kalendarzowym. 

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?Rafał Stępniewski

Kary za brak OC komunikacyjnego w 2022 roku

Zgodnie z ustawą kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 6.020 złotych. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych oraz autobusów mowa o trzykrotności pensji minimalnej, czyli 9.030 złotych. W przypadku pozostałych pojazdów kara została wyznaczona na poziomie 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1000 złotych

Kiedy najniższa kara za brak OC?

Nie jest powiedziane, że każda osoba, która spóźni się z OC, zapłaci pełną karę, jaką podaliśmy w poprzednim akapicie. Wszystko zależy od tego, jak długie jest to spóźnienie. 

I tak, właściciel samochodu osobowego, który spóźni się z OC do 3 dni, zapłaci 20% pełnej opłaty tj. 1.200 złotych (zgodnie z ustawą wyliczane kwoty zaokrągla się do pełnych 10 zł). W przypadku samochodów ciężarowych, trzydniowe spóźnienie będzie skutkowało karą 1.810 złotych. Właściciele pozostałych pojazdów zapłacą w takiej sytuacji 200 złotych kary. 

Kara za brak OC za dłuższe spóźnienie

Posiadacz auta osobowego, który spóźni się z ubezpieczeniem od 4 do 14 dni musi się liczyć z połową pełnej kary czyli 3.010 złotych. W przypadku ciężarówki takie opóźnienie wyniesie już 4.520 złotych. Właściciele pozostałych pojazdów muszą się liczyć w takim przypadku z karą w wysokości 500 złotych.

Opóźnienie powyżej 14 dni niestety wiąże się z poniesieniem opłaty karnej w pełnym wymiarze. 

Kara za brak OC rolników

Z pewną „taryfą ulgową” mamy do czynienia w przypadku rolników. Jeśli nie wykupili obowiązkowego OC, niezależnie od czasu spóźnienia zapłacą 1/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli po zaokrągleniu 3000 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!