Kary za brak OC 2022
W 2022 roku wzrosną kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego – informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podwyżka stawek ma związek z wysokością płacy minimalnej, od której obliczane są kary.
- Michał Górecki
- /
- 30 grudnia 2021
Płaca minimalna a kary za brak OC
Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, od 1 stycznia 2022 roku płaca minimalna wyniesie 3.010 złotych. Wraz z nią zmienią się także opłaty, kalkulowane na jej podstawie. Tak jest właśnie z karą za brak OC komunikacyjnego. W dalszej kolejności jest ona uzależniona od rodzaju pojazdu, na który nie wykupiono ubezpieczenia, a także długości okresu pozostawania bez ważnego OC w danym roku kalendarzowym.
Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?Rafał Stępniewski
Kary za brak OC komunikacyjnego w 2022 roku
Zgodnie z ustawą kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 6.020 złotych. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych oraz autobusów mowa o trzykrotności pensji minimalnej, czyli 9.030 złotych. W przypadku pozostałych pojazdów kara została wyznaczona na poziomie 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1000 złotych.
Kiedy najniższa kara za brak OC?
Nie jest powiedziane, że każda osoba, która spóźni się z OC, zapłaci pełną karę, jaką podaliśmy w poprzednim akapicie. Wszystko zależy od tego, jak długie jest to spóźnienie.
I tak, właściciel samochodu osobowego, który spóźni się z OC do 3 dni, zapłaci 20% pełnej opłaty tj. 1.200 złotych (zgodnie z ustawą wyliczane kwoty zaokrągla się do pełnych 10 zł). W przypadku samochodów ciężarowych, trzydniowe spóźnienie będzie skutkowało karą 1.810 złotych. Właściciele pozostałych pojazdów zapłacą w takiej sytuacji 200 złotych kary.
Kara za brak OC za dłuższe spóźnienie
Posiadacz auta osobowego, który spóźni się z ubezpieczeniem od 4 do 14 dni musi się liczyć z połową pełnej kary czyli 3.010 złotych. W przypadku ciężarówki takie opóźnienie wyniesie już 4.520 złotych. Właściciele pozostałych pojazdów muszą się liczyć w takim przypadku z karą w wysokości 500 złotych.
Opóźnienie powyżej 14 dni niestety wiąże się z poniesieniem opłaty karnej w pełnym wymiarze.
Kara za brak OC rolników
Z pewną „taryfą ulgową” mamy do czynienia w przypadku rolników. Jeśli nie wykupili obowiązkowego OC, niezależnie od czasu spóźnienia zapłacą 1/10 minimalnego wynagrodzenia, czyli po zaokrągleniu 3000 złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.