To ostatni moment, by odliczyć składkę zdrowotną!

Co prawda składkę zdrowotną za grudzień 2021 można opłacić na początku stycznia, jednak warto to zrobić jeszcze przed Nowym Rokiem. Dlaczego przedsiębiorcy powinni się pospieszyć? To jedyna szansa, by zaoszczędzić i odliczyć część składki od zaliczki na podatek dochodowy. 

To ostatni moment, by odliczyć składkę zdrowotną!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 30 grudnia 2021

Kiedy zapłacić składkę zdrowotną za grudzień?

W ostatnie dni roku biura rachunkowe odbierają wiele telefonów i maili od swoich klientów ws. grudniowej składki zdrowotnej. Czy warto czekać i opłacić ją już w 2022 roku? Zdecydowanie nie! Mimo że prawo daje nam czas, nie zapominajmy, że wraz z otwarciem szampana na powitanie Nowego Roku, powitamy również „Polski Ład”, a ten uchyla przepisy, które pozwalały nam odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotną od podatku. Jeżeli zatem przegapimy ten moment, zapłacimy wyższy podatek, a tego chyba nikt nie lubi. 

Nikt nie zabrania wcześniejszego opłacenia składki

Prawo nie mówi na szczęście o tym, że składkę zdrowotną za dany miesiąc musimy opłacić dopiero w kolejnym. I choć pośpiech w życiu nie jest wskazany, w tym konkretnym przypadku może być całkiem opłacalny. Teoretycznie możemy to zrobić nawet w sylwestra „za pięć dwunasta”. Tylko wtedy prawo, po raz ostatni zresztą, pozwoli nam odliczyć składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy wymiaru od podatku dochodowego za 2021 rok.

Wiesz, że resort zdrowia zbiera Twoje szczegółowe dane? Po co?Wiesz, że resort zdrowia zbiera Twoje szczegółowe dane? Po co?Monika Świetlińska

Co jeśli składkę za grudzień opłacę w styczniu?

Jeśli nie skorzystamy z tej rady, a składkę zdrowotną przelejemy na konto ZUS już w styczniu, teoretycznie nic się nie dzieje. Nic, poza stratą możliwości odliczenia wspomnianej części składki od podatku. Niby niewiele, ale zawsze coś. Warto zatem pospieszyć się i skorzystać z możliwości, jaką „zabierają” przepisy uchwalone w ramach Polskiego Ładu. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!