Zakaz palenia w służbowym samochodzie, nawet na postoju. Nowy europejski trend?

Holandia prowadza zakaz palenia w samochodzie, także na postoju i w pojazdach użytkowych – informuje portal Prawodrogowe.pl. Złamanie przepisów obowiązujących już od 1 stycznia 2022 zagrożone jest wysokimi mandatami od 450 euro. 

Zakaz palenia w służbowym samochodzie, nawet na postoju. Nowy europejski trend?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 grudnia 2021

Samochód służbowy to miejsce pracy

Holenderski ustawodawca wyszedł z założenia, że samochody służbowe, w tym także użytkowe, jak śmieciarki, koparki itp. są traktowane tak samo, jak zakład pracy. Przypomnijmy, całkowity zakaz palenia na terenie firm wprowadzono już wcześniej. Przedsiębiorca będzie mógł ukarać pracownika, który łamie ten przepis grzywną, której dolna granica to 450 euro. 

Zakaz palenia w pracy. Czy pracodawca ma prawo zakazać palenia w godzinach pracy?Zakaz palenia w pracy. Czy pracodawca ma prawo zakazać palenia w godzinach pracy?Martyna Kowalska

Palenie a bezpieczeństwo jazdy

Pozostawiając kwestie zdrowotne i szkodliwych oparów papierosowego dymu, badania wskazują, że palenie podczas jazdy jest równie niebezpieczne, jak korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy. Palący kierowca może mieć problemy z koncentracją i szybkością reakcji na zagrożenia. Jak przypomina portal prawodrogowe.pl „jeden spalony samochodzie papieros pozostawia po sobie negatywne ślady aż przez 12 godzin”. Według wyników badań przytoczonych przez wspomnianą stronę stężenie szkodliwych substancji w kabinie może być nawet... 11 razy większa niż w zadymionejstrefie palacza w zatłoczonym pubie.

Palenie w samochodzie w Polsce

Co do zasady kierujący autem w Polsce może palić papierosy, choć były już pomysły, aby całkowicie tego zakazać w trakcie prowadzenia pojazdu. 

Póki co jedynym ograniczeniem jest zakaz palenia przez kierującego, jeśli ten przewozi przynajmniej jedną osobę. Zgodnie z atykułem 63 Kodeksu drogowego. „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki”.

Zdaniem ekspertów, podobne zakazy będą się pojawiały w kolejnych krajach i będą zaostrzane. Chodzi tu przede wszystkim o politykę „zero dymu” oraz ograniczenie negatywnych skutków palenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!