Cudzoziemcy łatwiej znajdą pracę w Polsce. Ustawa z podpisem prezydenta
Ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw z podpisem prezydenta. Nowe prawo ma zdecydowanie ułatwić załatwianie spraw związanych z pobytem oraz pracą obcokrajowców.
- Mikołaj Frączak
- /
- 5 stycznia 2022
Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców
Ustawa, którą podpisał właśnie prezydent, wejdzie w życie w ciągu 14 od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Można się spodziewać, że nastąpi to jeszcze w styczniu. Według Kancelarii Prezydenta „zasadniczym celem ustawy jest usprawnienie postępowań dotyczących udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce”.
W praktyce nowe przepisy uproszczą zagadnienia związane z wydawaniem zezwoleń na pracę, w tym także sezonową. Regulują także kwestięoświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obcokrajowcowi, które reguluje ustawa o promocji zatrudnienia.
Lekarze spoza UE będą leczyć w Polsce. Dostali zgodę w systemie uproszczonymMichał Górecki
Obywatelom których krajów najłatwiej o pracę w Polsce?
Oświadczenia o powierzeniu pracy, o których wspomnieliśmy, dotyczą wyłącznie obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy. Na tej podstawie, okres wykonywania pracy będzie mógł trwać nie 6 (jak dotąd), ale 24 miesiące. Zlikwidowany zostanie także 12-miesięczny okres rozliczeniowy, co znacznie ułatwi biurokrację i planowanie pracy.
Cudzoziemiec w urzędzie pracy
Nowe zapisy ustawy rozszerzają również grupę cudzoziemców, którzy będą mieli dostęp do usług powiatowych urzędów pracy. Mowa o osobach przebywających w Polsce na podstawie wizy humanitarnej.
Ponadto pojawi się możliwość ułatwień w zakresie zezwoleń na pracę i pobyt czasowy dla tych obcokrajowców, którzy będą zatrudnieni w przedsiębiorstwach prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. „Minister właściwy do spraw gospodarki będzie mógł w drodze rozporządzenia określić listę podmiotów prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej. Wnioski o udzielenie zezwoleń związanych pracą u przedsiębiorców prowadzących taką działalność byłyby rozpatrywane w pierwszej kolejności” – wyjaśniono w komunikacie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.