Największa drożyzna od… 22 lat. Inflacja znów zaskoczyła!

8,6% — tyle wyniosła inflacja r/r w grudniu 2021 roku, poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najgorsze dane od 2000 roku i kolejne zaskoczenie dla ekonomistów, którzy wprawdzie prognozowali, że odczyt będzie fatalny. Mało kto spodziewał się jednak, że aż tak.

Największa drożyzna od… 22 lat. Inflacja znów zaskoczyła!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 stycznia 2022

Inflacja w grudniu 2021 roku

Przypomnijmy, inflacja w listopadzie 2021 roku wynosiła 7,8%. Już tamten odczyt był dla ekonomistów absolutnym zaskoczeniem. Drożyzna na tym poziomie jednak się nie zatrzymała. W ostatnim miesiącu roku wzrost cen rok do roku wyniósł 8,6%. 

 

Inflacja w 2021 roku 

Marnym pocieszeniem jest fakt, że uśredniona inflacja za cały 2021 roku to „tylko” 5,1%. Warto pamiętać, że ubiegły rok „przywitaliśmy” odczytami w okolicach tzw. „celu inflacyjnego”, czyli wartości tego parametru znajdowały się w okolicach optymalnych dla gospodarki 2,5%. Wraz z zakończeniem pierwszego kwartału ceny zaczęły gwałtownie rosnąć. Ekonomiści alarmowali już latem. W lipcu inflacja CPI, pierwszy raz od wielu lat przekroczyła 5% i od tego momentu tylko rosła.

Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!Tanio już było. Zobacz, dlaczego Twoja pensja będzie mniej warta!Martyna Kowalska

Co drożeje najszybciej?

Mimo obniżki akcyzy na paliwa do środków transportu, nadal są one lokomotywą napędzającą wzrost cen. W grudniu były one o 32,9% droższe niż przed rokiem oraz 0,2% droższe niż w listopadzie. O 14,3% w ciągu roku zdrożały nośniki energii. Więcej płacimy także za żywność, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożała o 8,6%, czyli tyle ile wynosi inflacja ogółem.

Przedstawiony właśnie odczyt przez GUS jest jedynie wstępnym parametrem. Może być on jeszcze zweryfikowany, jednak doświadczenie pokazuje, że nie ma co się spodziewać szczególnie wyraźnych odchyleń.

Prognozy dla inflacji 2022

Nie ma wątpliwości, że wysoka inflacja będzie się utrzymywała przez kolejne miesiące. Radykalne, choć zdaniem niektórych spóźnione działania Rady Polityki Pieniężnej związane z podwyżką stóp procentowych, nie przyniosą szybkiego przełożenia na dynamikę cen. Według największych optymistów, efektów można się spodziewać w drugim półroczu, a najpewniej w ostatnim kwartale 2022 roku. Zdecydowanie szybciej odczują je kredytobiorcy, których raty rosną w zastraszającym tempie.

Inflacja oraz rosnące raty kredytów będą w najbliższym czasie napędzały presję płacową. Nie jest tajemnicą że brak podwyżek, lub symboliczne wzrosty wynagrodzenia oznaczają w praktyce, że za tę samą pracę, konsumenci będą mogli kupować coraz mniej, a to nie jest dobra wiadomość także dla firm zajmujących się handlem i dystrybucją. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!