Informacja o stanie rozliczeń ZUS za 2021 rok. Gdzie to sprawdzić?

W sobotę, 8 stycznia ZUS rozpocznie kampanię informowania płatników składek o stanie rozliczeń za miniony 2021 roku. Informacje te będzie można sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Informacja o stanie rozliczeń ZUS za 2021 rok. Gdzie to sprawdzić?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 stycznia 2022

Informacja o składkach

Informacje o saldzie kont oraz rozliczeniu wpłat z 2021 roku będą przesłane na indywidualny numer rachunku składkowego, czyli tzw. NRS. Łącznie trafią one do 2,8 mln płatników. Dzięki temu będzie można się dowiedzieć, czy aktualnie na koncie jest nadpłata, zerowe saldo, czy też niedopłata. 

W ten sposób płatnicy dowiedzą się również, jaka jest łącza suma wpłat przesłanych w 2021 roku przez płatnika. W przypadku płatników, którzy są w trakcie spłacania zadłużenia w ratach pojawi się także informacja o kwocie, jaka pozostała jeszcze do uregulowania.

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

Co zrobić w przypadku niedopłaty?

Jeżeli na koncie płatnika pojawi się niedopłata można ją rozłożyć na raty. To dobre rozwiązanie w sytuacji, w której płatnik składek nie jest w stanie spłacić zobowiązania jednorazowo. Aby było to możliwe, konieczne jest złożenie do ZUS wniosku o ulgę. Informacją w tej sprawie oraz pomocą w formalnościach służą doradcy ds. ulg i umorzeń. W ten sposób opracowany zostanie najkorzystniejszy scenariusz spłaty zaległości. 

Kontakt z doradcami ds. ulg i umorzeń jest możliwy także drogą telefoniczną lub za pośrednictwem e-wizyty, czyli konsultacji w formie telekonferencji. 

Co zrobić w przypadku nadpłaty? 

Jeśli na naszym koncie w ZUS pojawi się nadpłata, istnieje możliwość pomniejszenia kwoty składek, których płatność przypada w najbliższym terminie. Jest także możliwość wnioskowania o zwrot nadwyżki. Do tego celu służy wniosek RZS-P. Pieniądze zostaną zwrócone na numer konta, który figuruje na koncie płatnika. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: ZUS

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!