Polski Ład: Mundurówka dostanie wyrównania. Niektórym „wyszło za mało”

Pensje na początku miesiąca i… „ujawniły się pewne nieprawidłowości”. Wiceszef MSWiA Błażej Poboży zapewnił, że resort odpowie na pojawiające się komunikaty stron związkowych ws. niższych świadczeń w mundurówce. Ci, którzy dostali za mało, mogą liczyć na wyrównania w lutym. 

Polski Ład: Mundurówka dostanie wyrównania. Niektórym „wyszło za mało”
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 stycznia 2022

Polski Ład: Nie tylko nauczyciele

Nie tylko niektórzy nauczyciele narzekają, że coś nie zgadza im się w styczniowej wypłacie. Podobne głosy pojawiły się ze strony służb mundurowych. Zamieszanie, jakie powstało, mogłoby sugerować, że mundurówka traci na sztandarowym programie rządu. Szybko zareagowało MSWiA. 

- „Jesteśmy w stałym kontakcie z komendantami głównymi poszczególnych formacji podległych MSWiA oraz ze stroną związkową. Uposażenia funkcjonariuszy zostaną wyrównane w lutym” – brzmi odpowiedź wiceministra Błażeja Pobożego, którą można było usłyszeć w środę, podczas konferencji prasowej. Wiceszef resortu zapewnił, że wszystkie osoby, które zarabiają mniej niż 12,8 tys. zł brutto, w tym również przedstawiciele mundurówki, nie stracą na Polskim Ładzie.

Polski Ład i „pewne nieprawidłowości”

Wiceminister przyznał, że z uwagi na fakt przekazywania wynagrodzeń przedstawicielom służb mundurowych zaraz na początku miesiąca „ujawniły się pewne nieprawidłowości”. Ci, którzy otrzymali za niskie wynagrodzenia, mogą liczyć na wyrównanie w przyszłym miesiącu. 

Minister zapewnił także, że Polski Ład w żaden sposób nie wpłynie na wynegocjowane w drugiej połowie biegłego roku podwyżki dla służb mundurowych. Mają one wynieść 500 złotych na rękę. 

Mundurówka z podwyżkami od 1 stycznia. Ile dostaną policjanci?Mundurówka z podwyżkami od 1 stycznia. Ile dostaną policjanci?Michał Górecki

Poprawka w Polskim Ładzie? 

Minister zapowiedział, że jeśli będzie to konieczne, rząd podejmie konkretne działania w sprawie zmian związanych z Polskim Ładem. „Wszystkie osoby, które zarabiają do 12 800 zł brutto, w tym funkcjonariusze służb mundurowych, nie stracą na Polskim Ładzie. Gdyby zaszła konieczność, ze względu na inny system składkowy, zostaną zastosowane odpowiednie mechanizmy korekcyjne” – zapowiedział minister Poboży. Można się domyślić, że takim mechanizmem korekcyjnym mogłaby być na przykład... poprawka do ustawy wprowadzającej podatkową część Polskiego Ładu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!