Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+ także w placówkach Poczty Polskiej

Osoby, które chcą złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał opiekuńczy (12 tys. na dziecko) mogą to zrobić w wybranych placówkach Poczty Polskiej. To samo ma dotyczyć świadczenia 500+. Pomysł ma być wsparciem dla osób zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+ także w placówkach Poczty Polskiej
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 stycznia 2022

Współpraca Poczty Polskiej i ZUS

ZUS już przerabiał wsparcie interesantów za pośrednictwem Poczty Polskiej. Działo się tak przy okazji ubiegłorocznego programu „Dobry Start”, czyli wspierania rodzin w zakupie wyprawki szkolnej kwotą 300 zł na dziecko. 

Teraz podobna współpraca Poczty Polskiej i ZUS ma dotyczyć nowości, czyli Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, a także dobrze znanego programu 500 plus, który przechodzi w tym roku z obsługi w samorządach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? 12 tys. zł czeka!Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy? 12 tys. zł czeka!Mikołaj Frączak

Wniosek o RKO – tylko elektronicznie

Wsparcie dla rodziców za pośrednictwem Poczty Polskiej nie oznacza jednak, że w tych placówkach będzie stosowany jakiś wyjątek i będzie można wypełnić papierowy druk. Nie. Wszystkie sprawy związane z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym, a niebawem także 500+ będzie można dokonać jedynie drogą elektroniczną. 

Na mocy podpisanego listu intencyjnego Poczta Polska wyraziła wolę udostępnienia wybranych placówek pocztowych do pełnienia w nich dyżurów przez pracowników ZUS. Podczas dyżurów zainteresowanym osobom udzielana będzie pomoc w składaniu wniosków o przyznanie świadczeń w ramach programu 500+ oraz programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. Konsultanci dyżurujący przy komputerach będą więc w ramach dyżurów pomagać interesantów w przebrnięciu przez „cyfrowe” formalności. 

500+ i RKO tylko z ZUS

Nowe przepisy powierzają ZUS-owi obsługę nie tylko Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, ale także programu Rodzina 500+. W tym drugim przypadku, w pełni obsługa ta będzie działała od czerwca 2022 roku. Osoby, którym jednak narodzą się dzieci w nowym roku, wszelkie formalności będą musiały załatwić za pośrednictwem ZUS-u, a nie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, czy innej instytucji oddelegowanej do tego zadania przez lokalny samorząd. 

Ogromne zainteresowanie Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym

Jak informuje ZUS, do tej pory, elektroniczne wnioski w sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego złożyło około 180 tysięcy osób. „Widzimy, że zainteresowanie tym świadczeniem na rzecz rodziny jest ogromne. Z naszych szacunków wynika, że w styczniu do ZUS może wpłynąć nawet 400 tys. wniosków” - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!