Ile będzie kosztowała zapora na polsko-białoruskiej granicy?

Znane są szczegóły budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna podpisała właśnie trzy „duże umowy” w tej sprawie. Bariera ma mieć długość ponad 186 km, a to oznacza, że nie będzie przebiegała na całej długości linii oddzielającej Polskę od Białorusi. Wynosi ona bowiem 418 km.

Ile będzie kosztowała zapora na polsko-białoruskiej granicy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 stycznia 2022

Największa inwestycja straży granicznej

Nikt nie ma wątpliwości, że budowa zapory między Polską a Białorusią będzie największą inwestycją realizowaną przez straż graniczną. Umowy w tej sprawie mają być w pełni transparentne i opublikowane w internecie. 

Granica między Polską a Białorusią liczy 418 km. Częściowo przebiega po rzece Bug oraz przez Puszczę Białowieską. Sama inwestycja dotyczy jedynie 186-kilometrowego odcinka linii granicznej. 

Czym jest Frontex?Czym jest Frontex?Mikołaj Frączak

Kto wybuduje barierę na granicy?

Jak informuje MSWiA — „W ramach budowy zapory zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. Natomiast za roboty budowlane będą odpowiedzialni dwaj wykonawcy – BUDIMEX SA, oraz konsorcjum firm UNIBEP SA (lider konsorcjum) i BUDREX Spółka z o.o.”

Budowa zapory a prawo

Przypomnijmy – budowa zapory między Polską a Białorusią jest możliwa dzięki ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Formalnie weszła ona w życie na początku listopada. 

Nowe prawo umożliwia szybkie przystąpienie do działania i realizacji całości inwestycji. Autorzy ustawy uzasadniają konieczność budowy bariery m.in. ostatnimi wydarzeniami związanymi z procederem nielegalnej migracji, w tym działań hybrydowych ze strony naszego wschodniego sąsiada. MSWiA podkreśla także, że polsko-białoruska granica jest także wschodnią granicą Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Pakty Północnoatlantyckiego (NATO).

Koszt budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej

Całkowity koszt budowy, tj. wszystkich prac wynosi zgodnie z postanowieniami kontraktu 1 mld 233 mln PLN. Same metalowe przęsła będą kosztowały przeszło 589 mln PLN. Roboty budowlane wyceniono na 644 mln PLN.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!