Czym jest Frontex?

W kontekście aktualnego kryzysu na polsko-białoruskiej granicy często wspomina się o unijnej agencji Frontex, której celem jest m.in. koordynacja współpracy między członkami UE w zakresie zarządzania granicami zewnętrznymi. Czym jest Frontex? Odpowiadamy.

Czym jest Frontex?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 października 2021

Czym zajmuje się Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej

Frontex to skrót od francuskojęzycznego terminu „granice zewnętrzne”, czyli Frontières extérieure. Pełna nazwa to Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (w języku angielskim  European Border and Coast Guard Agency). Powstała ona w 2004 oku na podstawie rozporządzenia Rady UE. Mało kto wie, że główną siedzibą agencji Frontex jest... Warszawa. Mieści się ona przy Placu Europejskim na terenie dzielnicy Wola w kompleksie biurowym Warsaw Spire. 

Jakie są zadania agencji Frontex?

Wśród głównych zadań Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest koordynacja współpracy operacyjnej między państwami należącymi do Unii Europejskiej na płaszczyźnie zarządzania i ochrony granic zewnętrznych Wspólnoty. Frontex opracowuje również wspólny model analizy ryzyka, a także zajmuje się oceną aktualnej sytuacji na granicach zewnętrznych. Dodatkowo warto wspomnieć tutaj o szkoleniach dla funkcjonariuszy, badaniach naukowych, a także wszelkiej innej działalności, której celem jest wsparcie ochrony granic UE. 

Czym jest wiza humanitarna?Czym jest wiza humanitarna?Martyna Kowalska

Co może zrobić Frontex w obliczu zagrożenia?

Państwa członkowskie leżące przy granicy zewnętrznej UE mają prawo liczyć na pomoc w sytuacjach, które wymagają większej pomocy operacyjnej lub wsparcia technicznego na granicy. W ostatnich tygodniach przykładem państwa, które korzysta z tego typu rozwiązań, jest Litwa, która również ma problemy na swoim odcinku granicy z Białorusią. 

Prawo dopuszcza także wykorzystanie zespołów szybkiej interwencji na obszarach granicznych w przypadku poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. 

Frontex a straż graniczna

Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z traktatem lizbońskim (Traktat z Lizbony zmieniający Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską z 13 grudnia 2007 r.), każde państwo należące do Unii Europejskiej ma wyłączne prawo do kontroli oraz ochrony swoich granic we własnym zakresie. Ten sam zapis zresztą znajdziemy w rozporządzeniu, które znalazło się u zarania agencji Frontex. Nie można zatem nazywać jej mianem „straży granicznej UE” – bo taka instytucja nie istnieje i zgodnie z prawem istnieć nie może. 

Kto finansuje Frontex?

Pieniądze na działanie agencji pochodzą z budżetu Unii Europejskiej. Dodatkowym źródłem zasilającym kasę Frontexu są składki państw znajdujących się w strefie Schengen. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!