Masz prawo prowadzić autobus, ale o osobówce zapomnij

Kilka lat temu Komisja "Przyjazne Państwo" wytropiła największy polski absurd prawny w Polsce. Dotyczył tego, że kierujący autobusem (niejednokrotnie z dużo większym doświadczeniem na drodze niż kierowca osobówki) ma zakaz siadania za kierownicę samochodu osobowego. Do tej pory nic w tym temacie się nie zmieniło, a to jeszcze nie koniec bezsensownego zapisu w ustawie. 

Masz prawo prowadzić autobus, ale o osobówce zapomnij
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 października 2021

Artykuł 6. 1. ustawy o kierujących

Kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach oraz podniesieniem kwalifikacji kierowców reguluje "Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami". I choć przez ostatnie lata przepisy były aktualizowane, to nie pochylono się nad Artykułem 6. 1. mówiącym o tym, w jakich przypadkach stwierdza się posiadanie uprawnień do kierowania poszczególnych typów pojazdów.

Pandemiczny absurd. Kupisz burgera w galerii, ale zjeść możesz dopiero w domuPandemiczny absurd. Kupisz burgera w galerii, ale zjeść możesz dopiero w domuAnna Malinowska

Czytamy, że "Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: (..) kategorii D: a) autobusem, b) zespołem  pojazdów  złożonym  z pojazdu,  o którym  mowa  w lit. a,  oraz z przyczepy lekkiej, c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM."

Co to oznacza? 

Mając uprawnienia do jazdy autobusem, możesz jeździć np. motorowerem czy małym quadem, ale samochodem osobowym już nie. I na nic twierdzenie, że kierowca autobusu często ma dużo większe doświadczenie za kierownicą niż kierowca osobówki, często też jest bardziej skoncentrowany, czy też ma większe poczucie odpowiedzialności — w końcu każdego dnia wozi dziesiątki (jak nie więcej) osób, za których bezpieczeństwo odpowiada.

Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyKobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyMonika Świetlińska

I to właśnie ten zapis w ustawie o kierujących pojazdami w 2008 roku (przed aktualizacjami) zyskał tytuł "Absurdu nr 1". Wtedy śp. Wiesław Woda, poseł PSL, stwierdził nawet, że wówczas — przez zaledwie 11 lat istnienia, była zmieniana aż 67 razy.

Trzeba jeszcze dodać, że o ile kierowca posiadający uprawnienia do kierowania autobusem, a nie posiadający prawa jazdy kategorii B, nie może jeździć samochodem osobowym, o tyle, by starać się o uprawnienia do prowadzenia autobusu, najpierw należy mieć prawko kat. B.

Czy ustawodawca powinien przyjrzeć się zapisowi w ustawie o kierujących pojazdami?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!