Masz prawo prowadzić autobus, ale o osobówce zapomnij

Kilka lat temu Komisja "Przyjazne Państwo" wytropiła największy polski absurd prawny w Polsce. Dotyczył tego, że kierujący autobusem (niejednokrotnie z dużo większym doświadczeniem na drodze niż kierowca osobówki) ma zakaz siadania za kierownicę samochodu osobowego. Do tej pory nic w tym temacie się nie zmieniło, a to jeszcze nie koniec bezsensownego zapisu w ustawie. 

Masz prawo prowadzić autobus, ale o osobówce zapomnij
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 października 2021

Artykuł 6. 1. ustawy o kierujących

Kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa na drogach oraz podniesieniem kwalifikacji kierowców reguluje "Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami". I choć przez ostatnie lata przepisy były aktualizowane, to nie pochylono się nad Artykułem 6. 1. mówiącym o tym, w jakich przypadkach stwierdza się posiadanie uprawnień do kierowania poszczególnych typów pojazdów.

Pandemiczny absurd. Kupisz burgera w galerii, ale zjeść możesz dopiero w domuPandemiczny absurd. Kupisz burgera w galerii, ale zjeść możesz dopiero w domuAnna Malinowska

Czytamy, że "Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: (..) kategorii D: a) autobusem, b) zespołem  pojazdów  złożonym  z pojazdu,  o którym  mowa  w lit. a,  oraz z przyczepy lekkiej, c) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM."

Co to oznacza? 

Mając uprawnienia do jazdy autobusem, możesz jeździć np. motorowerem czy małym quadem, ale samochodem osobowym już nie. I na nic twierdzenie, że kierowca autobusu często ma dużo większe doświadczenie za kierownicą niż kierowca osobówki, często też jest bardziej skoncentrowany, czy też ma większe poczucie odpowiedzialności — w końcu każdego dnia wozi dziesiątki (jak nie więcej) osób, za których bezpieczeństwo odpowiada.

Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyKobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymyMonika Świetlińska

I to właśnie ten zapis w ustawie o kierujących pojazdami w 2008 roku (przed aktualizacjami) zyskał tytuł "Absurdu nr 1". Wtedy śp. Wiesław Woda, poseł PSL, stwierdził nawet, że wówczas — przez zaledwie 11 lat istnienia, była zmieniana aż 67 razy.

Trzeba jeszcze dodać, że o ile kierowca posiadający uprawnienia do kierowania autobusem, a nie posiadający prawa jazdy kategorii B, nie może jeździć samochodem osobowym, o tyle, by starać się o uprawnienia do prowadzenia autobusu, najpierw należy mieć prawko kat. B.

Czy ustawodawca powinien przyjrzeć się zapisowi w ustawie o kierujących pojazdami?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!