Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymy

Mężczyzna ma prawo bić kobietę, ale tylko raz w tygodniu, a jeśli chce użyć pasa, to nie szerszego niż 5 cm, chyba, że ona na szerszy pozwoli. Sztuczna szczęka? Tylko za zgodą męża. Lakierowane buty? Kobieta może o nich zapomnieć.

Kobieta a prawo. Przecieramy oczy, nie wierzymy
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 grudnia 2021

Czym jest prawo zwyczajowe?

Tradycja, praktyka i przekonanie o mocy prawnej — to trzy podstawowe elementy, jakie składają się na prawo zwyczajowe. Stanowią je normy prawne realizowane w przekonaniu, że są obowiązującym prawem. Prawo zwyczajowe nie jest ustalane przez instytucje, a ukształtowało je społeczeństwo na przestrzeni lat. 

I właśnie takim prawem często kierują się Amerykanie w wielu stanach czy miejscowościach. Ciekawy jest fakt, że jednakowe prawo nie obowiązuje w całym kraju za oceanem. Każdy stan ma swoje przyjęte normy, zasady. Amerykański kodeks, czyli common law, jest pełen absurdów — oczywiście z naszego punktu widzenia.

Bo to, co wydaje nam się nieprawdopodobne, Amerykanie, a przynajmniej niektórzy, traktują całkiem serio. Nie zmienia tego fakt, że niektóre z zasad są mocno archaiczne i przydałoby się je przynajmniej zmodyfikować, jeśli nie usunąć. 

13 absurdalnych praw

Wiele z nich dotyczy kobiet i ich relacji z innymi. O jakie amerykańskie normy chodzi? Sprawdźmy:

1. Los Angeles słynie z tego, że mąż ma prawo bić żonę pasem, ale tylko pod warunkiem, że szerokość skórzanego pasa nie przekroczy 2 cale, czyli około 5 cm. Szerszy pas jest, owszem, dopuszczalny, ale tylko wtedy, gdy... żona wyrazi na to zgodę.

2. Mężczyzna mieszkający w Arkansas ma prawo bić konkubinę, ale... nie częściej niż raz w tygodniu.

3. Z kolei w Karolinie Południowej żonę można bić tylko w niedziele, ale tylko na schodach gmachu sądu.

4. W Hartford w Connecticut zabronione jest całowanie żony w niedziele.

5. W Seattle młode dziewczyny nie mogą siadać na kolanach swoich chłopaków, poruszając się komunikacją publiczną. Grozi za to pół roku więzienia.

6. W Oregonie dziewczyny, które nie skończyły 18 lat, nie mogą pić kawy w miejscach publicznych po godzinie 19.

7. Kobiety w Vermont nie mogą nosić sztucznej szczęki, chyba, że mąż wyraził na to pisemną zgodę.

8. Miasto Saco w Missouri zabrania kobietom nosić kapeluszy, które mogą przestraszyć dzieci, osoby wrażliwe i zwierzęta.

9. W Cleveland w Ohio kobiety nie mogą nosić lakierowanego obuwia ze skóry. Dlaczego? Aby mężczyźni nie widzieli ich bielizny odbijającej się w wypastowanych butach.

10. Jeśli kobieta chciałaby przebrać się za Świętego Mikołaja, to na pewno nie w Minnesocie. Tamtejsze prawo przewiduje dla niej 30-dniowy areszt za taki "wybryk".

11. Floryda zakazuje niezamężnym kobietom skakania ze spadochronem w niedziele. Grozi za to więzienie. To prawo zostało uchwalone wiele lat temu, w czasie, gdy Ameryka próbowała zachować i wprowadzić do kraju... moralność.

12. W stanie Vermont można się pocałować tylko wtedy, gdy wcześniej wypłucze się usta roztworem wody różanej.

13. Chcesz wykorzystać używaną bieliznę do... polerowania karoserii samochodu? W San Francisco zapomnij. Tam to nielegalne.

Niebieskie prawa

Niektóre z tych norm to również tak zwane niebieskie prawa obowiązujące głównie w stanach tworzących region Nowej Anglii (Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut). Tam bardzo poważnie podchodzono do moralności i religii. 

Spisano je w niebieskich księgach (stąd nazwa "niebieskie prawa" lub "niedziele prawa") i dotyczyły głównie tego, czego nie można robić w niedzielę, traktowaną jako dzień odpoczynku, świętości i bliskości z Bogiem. 

Istniejące od dawna prawa niebieskich ksiąg wywarły wpływ na działalność publiczną i prywatną w całej historii Ameryki. Większość z nich została uchwalona na szczeblu lokalnym lub stanowym.

Co ciekawe, pomimo ich związku z chrześcijańskim szabatem, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wielokrotnie orzekał o ich zgodności z konstytucją, chociaż niektóre zostały unieważnione przez sądy.

Wiele społeczności nadal ich przestrzega i są one egzekwowane z różnym entuzjazmem — zwykle na terenach wiejskich i małomiasteczkowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.