Prawo a schroniska dla zwierząt. Jest nowe rozporządzenie

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt podpisał wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jakie zapisy znalazły się w tym akcie prawnym?

Prawo a schroniska dla zwierząt. Jest nowe rozporządzenie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 stycznia 2022

Kiedy ustawa ws. bezdomności zwierząt?

Powstanie nowego rozporządzenia poprzedziły intensywne prace, choć jak przyznaje minister rolnictwa, nie jest to koniec działań na rzecz ochrony zwierząt, szczególnie w obszarze przeciwdziałania bezdomności. Planowana jest bowiem ustawa, której celem będzie ochrona czworonożnych przyjaciół przed bezdomnością. Jej przygotowanie zapowiedział wicepremier Kowalczyk. 

Póki co, pierwszym krokiem w sprawie rozwiązania tego problemu jest wymienione przed chwilą rozporządzenie. Projekt ustawy powinien być gotowy w ciągu najbliższych kilku miesięcy. 

Seniorka ciągnęła psa za samochodem. Miała sądowy zakaz posiadania zwierzątSeniorka ciągnęła psa za samochodem. Miała sądowy zakaz posiadania zwierzątMartyna Kowalska

Rozporządzenie ws. schronisk dla zwierząt

Nowe rozporządzenie reguluje odległość schronisk od siedzib ludzkich oraz innych obiektów. Podpisany właśnie akt prawny wyodrębnia schroniska utrzymujące do 15 zwierząt, wobec których są inne przepisy niż w przypadku większych ośrodków. Prawo wprowadza także minimalne powierzchnie kojców dla psów oraz pomieszczeń dla kotów, dzięki czemu zwierzęta nie będą przetrzymywane na zbyt małej powierzchni, co często potęguje ich cierpienia. 

 

Wymogi prawne dla schronisk 

Rozporządzenie z 20 stycznia 2022 roku dookreśla zasoby rezerw karmy. Każde schronisko będzie miało obowiązek utrzymywania określonych zapasów pożywienia. Zwolnienie z niego następuje tylko wtedy, kiedy zachowana jest ciągłość dostaw pożywienia dla zwierząt. Odtąd prawo reguluje także minimalne temperatury w pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta. Rozporządzenie porusza także kwestie warunków bioasekuracji w schroniskach dla zwierząt, oraz ich identyfikacji i czipowania.

Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis o tym, że w każdym schronisku musi pracować osoba, która posiada kierunkowe wykształcenie. Mowa o zawodach: technik weterynarii, weterynarz, zootechnik. Ważne jest także minimum trzyletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!