Prawo a schroniska dla zwierząt. Jest nowe rozporządzenie
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt podpisał wicepremier i szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jakie zapisy znalazły się w tym akcie prawnym?
- Mikołaj Frączak
- /
- 21 stycznia 2022
Kiedy ustawa ws. bezdomności zwierząt?
Powstanie nowego rozporządzenia poprzedziły intensywne prace, choć jak przyznaje minister rolnictwa, nie jest to koniec działań na rzecz ochrony zwierząt, szczególnie w obszarze przeciwdziałania bezdomności. Planowana jest bowiem ustawa, której celem będzie ochrona czworonożnych przyjaciół przed bezdomnością. Jej przygotowanie zapowiedział wicepremier Kowalczyk.
Póki co, pierwszym krokiem w sprawie rozwiązania tego problemu jest wymienione przed chwilą rozporządzenie. Projekt ustawy powinien być gotowy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Seniorka ciągnęła psa za samochodem. Miała sądowy zakaz posiadania zwierzątMartyna Kowalska
Rozporządzenie ws. schronisk dla zwierząt
Nowe rozporządzenie reguluje odległość schronisk od siedzib ludzkich oraz innych obiektów. Podpisany właśnie akt prawny wyodrębnia schroniska utrzymujące do 15 zwierząt, wobec których są inne przepisy niż w przypadku większych ośrodków. Prawo wprowadza także minimalne powierzchnie kojców dla psów oraz pomieszczeń dla kotów, dzięki czemu zwierzęta nie będą przetrzymywane na zbyt małej powierzchni, co często potęguje ich cierpienia.
❗️Dziś w @MRiRW_GOV_PL wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi #HenrykKowalczyk podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.Szczegóły➡️https://t.co/njYjHq5ROD pic.twitter.com/jfIcnyChs6
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) January 20, 2022
Wymogi prawne dla schronisk
Rozporządzenie z 20 stycznia 2022 roku dookreśla zasoby rezerw karmy. Każde schronisko będzie miało obowiązek utrzymywania określonych zapasów pożywienia. Zwolnienie z niego następuje tylko wtedy, kiedy zachowana jest ciągłość dostaw pożywienia dla zwierząt. Odtąd prawo reguluje także minimalne temperatury w pomieszczeniach, w których znajdują się zwierzęta. Rozporządzenie porusza także kwestie warunków bioasekuracji w schroniskach dla zwierząt, oraz ich identyfikacji i czipowania.
Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis o tym, że w każdym schronisku musi pracować osoba, która posiada kierunkowe wykształcenie. Mowa o zawodach: technik weterynarii, weterynarz, zootechnik. Ważne jest także minimum trzyletnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.