Nauka jazdy z tatą, mamą, starszym bratem? Szykuje się przełom w przepisach

Będą zmiany w ustawie o kierujących pojazdami. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada szereg zmian w zasadach przeprowadzania oraz oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy. Możliwa będzie także nauka jazdy, z tatą, mamą lub wybranym opiekunem!

Nauka jazdy z tatą, mamą, starszym bratem? Szykuje się przełom w przepisach
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 stycznia 2022

Nauka jazdy – co zmieni się w przepisach

Minister Infrastruktury już powołał zespół doradczy, który zajmuje się kwestiami związanymi ze szkoleniem przyszłych kierowców, oraz egzaminu państwowego na prawo jazdy. Do tej pory wypracowana została propozycja zmian w przepisach, których celem jest poprawa jakości szkolenia oraz „zwiększenie obiektywizmu procedur egzaminacyjnych”. Efektem ma być nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, ale także… proprawa zdawalności egzaminów na prawo jazdy!

Szkolenie z opiekunem

Absolutną nowością wśród postulowanych zmian jest możliwość odbywania szkolenia w formie kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Taka możliwość nie będzie obejmowała jednak osób, które pierwszy raz wsiądą za kółko. Skorzystać z niej będą mogły osoby, które już ukończyły kurs w szkole nauki. Opiekun takiej osoby będzie musiał posiadać uprawnienia do kierowania kategorii „B” co najmniej od pięciu lat. Póki co, ministerstwo nie przedstawia więcej szczegółów, jednak już teraz wyglądają one obiecująco. 

Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!Jazda bez prawa jazdy? Sprawdź swoje uprawnienia!Anna Malinowska

Nowe wymagania dla instruktorów i egzaminatorów

Nowe przepisy mają podnieść poprzeczkę jeśli chodzi o wymagania dla instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Obecnie, aby zostać instruktorem nauki jazdy lub egzaminatorem dla kategorii B, wystarczy posiadać prawo jazdy tej kategorii odpowiednio od 2 lat lub od 3 lat. Zgodnie z nowymi przepisami, wymóg posiadania prawa jazdy kategorii B będzie wynosił minimum 5 lat zarówno dla instruktorów, jak i dla egzaminatorów”– informuje resort. 

Nowe przepisy mają również określić częstotliwość obowiązkowych warsztatów doskonalenia zawodowego dla tych grup. 

Trudniejsze egzaminy teoretyczne na prawo jazdy?

W projekcie znalazł się zapis o wyłączeniu z informacji publicznej pytań zawartych w teście egzaminacyjnym. Ministerstwo nadal będzie je publikowało, jednak bardziej w formie przykładów pytań.Intencją MI jest zmiana tendencji szkolenia kierowców — z ukierunkowanej na naukę pytań egzaminacyjnych na ukierunkowaną na naukę przepisów i zasad ruchu drogowego” – wyjaśniono w komunikacie resortu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!