Możliwość zachowania starego numeru rejestracyjnego – nie dla każdego?

Już od 31 stycznia 2022 roku, będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Czyli np. mieszkaniec Łodzi, który kupił samochód w Krakowie, będzie mógł nadal jeździć autem, którego tablice będą zaczynały się na „KR”. Jest jednak jeden haczyk. 

Możliwość zachowania starego numeru rejestracyjnego – nie dla każdego?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 stycznia 2022

Zachowanie starego numeru rejestracyjnego w praktyce

Około 80 złotych zostanie w kieszeni, koniec z manipulowaniem śrubokrętem przy zderzaku, rezygnacja z możliwości lokalizowania pochodzenia pojazdu – to niewątpliwe plusy zmiany prawa, która 31 grudnia 2022 roku wchodzi w życie i dotyczy możliwości zachowania starych tablic rejestracyjnych. Dodając do tego fakt, że od 4 września br. nie będzie trzeba naklejać tzw. naklejki kontrolnej z numerami na szybę, suma oszczędności sięgnie prawie 100 złotych – dokładnie 99,50 zł. 

W przypadku flot firmowych, które w jednym momencie są wykupywane z leasingu, to spore oszczędności. Jednak czy na pewno?

Nauka jazdy z tatą, mamą, starszym bratem? Szykuje się przełom w przepisachNauka jazdy z tatą, mamą, starszym bratem? Szykuje się przełom w przepisachMikołaj Frączak

Kto nie będzie mógł zachować starego numeru rejestracyjnego?

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, aby zachować numer rejestracyjny, pojazd musi mieć czytelne i utrzymane w należytym stanie tablice. To oczywiste. Problem jest z kolejnym wymogiem. Jak informuje MI, muszą być one zgodne z obowiązującym wzorem… i tu mogą pojawić się różne interpretacje.

 

Co oznacza „obowiązujący wzór tablic rejestracyjnych”

Z całą pewnością możliwości zachowania tablic nie będzie w przypadku aut zarejestrowanych przed 1 maja 2000 roku, kiedy obowiązywały czarne tablice rejestracyjne, uważane dziś przez wielu za kultowe. To oznacza, że kupując poloneza z 1998 roku na „czarnych blachach” od pierwszego właściciela, nie będziemy mogli zachować tablic „z epoki”.

Problem jednak może być szerszy. Nie jest jasne, co oznacza dokładnie określenie „obowiązujący wzór”. Przypomnijmy, białe tablice obowiązują w Polsce od 1 maja 2000 roku, jednak od tego czasu ich wygląd zmieniany był kilka razy. Najpierw w 2006 roku, na dwa lata po wejściu Polski do UE wprowadzono tablice z unijnymi gwiazdkami, zastępując tym samym miniaturę polskiej flagi. W międzyczasie zmieniono krój liter „M” i „W”. Ostatnia zmiana wzoru tablic nastąpiła w połowie 2018 roku, kiedy zwężono o 5 milimetrów litery w wyróżniku powiatowym. Niedawno dodano także miniaturę białego orła w górnej części tablicy.

To oznacza, że skrupulatny urzędnik, posiłkując się zapisem o aktualnym wzorze, może nam zakwestionować tablicę z szerszymi znakami, czyli liczącą zaledwie 3,5 roku. Choć z drugiej strony trudno wyobrazić sobie, by ten sam pracownik urzędu miasta lub starostwa mierzył znaki na tablicy linijką. Różnica jest bowiem ledwo widoczna. Może się zatem okazać, że w jednym powiecie będziemy mogli zachować np. sześcioletnie numery, podczas gdy w innym, usłyszymy odmowę w wydziale komunikacji.

Według oficjalnego komunikatu MI (na który warto się powołać) "Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie (...) dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL".

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!