Niektóre gminy mają problemy z CEEB? Mieszkańcy nie spieszą się z obowiązkiem

Zawidów, Chełmiec, Udanin i Rytro — mieszkańcy tych czterech gmin mogą obecnie pochwalić się statusem prymusów, jeśli chodzi składanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Są i takie gminy, z których odsetek deklaracji w stosunku do punktów adresowych nie przekroczył… jednego procenta!

Niektóre gminy mają problemy z CEEB? Mieszkańcy nie spieszą się z obowiązkiem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 stycznia 2022

Które gminy złożyły najwięcej deklaracji do CEEB?

Według aktualnego stanu (26.01.2022) największy udział deklaracji do CEEB w przeliczeniu na punkty adresowe zanotowano w gminie Zawidów w województwie dolnośląskim. Na 759 funkcjonujących tam punktów adresowych złożono już 591 deklaracji co stanowi 77% wypełnienia bazy CEEB – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. To zdecydowanie najlepszy wynik. Gmina wyraźnie przoduje przed kolejnymi w rankingu.

Drugie miejsce zajmuje aktualnie małopolski Chełmiec z 62% udziałem w bazie. Dokładnie ten sam wynik posiadają obecnie gminy Udanin (Dolnośląskie) oraz Rytro (Małopolskie)

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – liczba deklaracji przekroczyła milionCentralna Ewidencja Emisyjności Budynków – liczba deklaracji przekroczyła milionMikołaj Frączak

Które gminy złożyły najmniej deklaracji do CEEB?

Na drugim biegunie zestawienia znajduje się gmina Szulborze Wielkie w woj. mazowieckim. Tam na 604 punkty adresowe złożono dotąd jedynie… 6 deklaracji co stanowi mniej niż 1%. Z podobnym wynikiem w rankingu występuje pobliska gmina Zaręby Kościelne (również Mazowieckie), gdzie na 1343 punkty złożono jedynie 8 deklaracji. Bardzo podobnie wygląda sytuacja w położonej w tym samym województwie gminie Łaskarzew, gdzie na 1697 punktów adresowych w bazie pojawiło się jedynie 9 zgłoszeń. 

Ranking gmin CEEB

Ranking gmin prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pod tym linkiem. Można tam znaleźć także zestawienia wojewódzkie, przygotowane dla każdego regionu osobno, a także ranking ze względu na wielkość gmin pod względem liczby punktów dostępowych.

Czym jest CEEB?

Przypomnijmy, deklaracje do CEEB to nowy obowiązek, który dotyczy milionów Polaków. Niewywiązanie się z niego grozi karą finansową. Przepisy, które regulują obowiązek raportowania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) weszły w życie z dniem 1.07.2021 roku. Każdy właściciel nieruchomości ma na mocy nowych przepisów obowiązek zgłoszenia źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1MW. Mówimy tutaj nie tylko o budynkach mieszkalnych, ale również ogrzewanych budynkach o innym przeznaczeniu.

Za każdym razem, kiedy uruchamiamy nowe źródło ciepła po 1 lipca 2021 roku, mamy jedynie dwa tygodnie na to, by złożyć deklarację w CEEB. Więcej czasu mają właściciele instalacji, które zostały zamontowane przed dniem wejścia w życie nowych przepisów. W ich przypadku deklaracje powinny znaleźć się w ewidencji w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2021 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!