Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]

Straż Graniczna przekazała we wtorek (25.01) tereny pod budowę bariery, jaka ma dodatkowo zabezpieczyć polsko-białoruską granicę. Ciężki sprzęt już rozpoczął pracę. Inwestycja ma kosztować przeszło 1,6 mld złotych.

Granica polsko-białoruska. Ruszyła budowa bariery [FILM]
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 stycznia 2022

Bariera na granicy polsko-białoruskiej

Informację o rozpoczęciu prac przy budowie bariery na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna przekazała na Twitterze (poniżej). W poście opublikowała krótki film pokazujący rozpoczęcie inwestycji. Widać, że w bezpośrednim sąsiedztwie zabezpieczeń w formie drutu kolczastego pracuje już ciężki sprzęt, przygotowujący teren pod prace budowlane

 

Ile kosztuje budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy?

Bez wątpienia, budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej będzie największą, jak dotąd, inwestycją podjętą przez straż graniczną. Zgodnie z oficjalną informacją pochłonie 1,6 mld złotych. 

Dodajmy, że bariera nie będzie przebiegała na całej, liczącej 418 kilometrów granicy. Linia rozdzielająca oba państwa biegnie bowiem po części po rzece Bug (woj. lubelskie) oraz przez trudno dostępne tereny Puszczy Białowieskiej. Cała inwestycja wiąże się z powstaniem jedynie 186-kilometrowej zapory wzdłuż granicy państwowej. 

Wykonawcy bariery między Polską a Białorusią

Jak poinformowało na początku 2022 roku MSWiA — „W ramach budowy zapory zostały zawarte odrębne zamówienia na elementy stalowe i roboty budowlane. Wykonanie przęseł stalowych zostało powierzone konsorcjum trzech firm – POLIMEXOWI MOSTOSTAL SA, który jest liderem konsorcjum oraz firmom: MOSTOSTAL Siedlce Spółka z o.o., Sp.k. i Węglokoks SA. Natomiast za roboty budowlane będą odpowiedzialni dwaj wykonawcy – BUDIMEX SA, oraz konsorcjum firm UNIBEP SA (lider konsorcjum) i BUDREX Spółka z o.o.”

Budowa zapory na granicy z Republiką Białorusi jest możliwa dzięki ustawie o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Akt ten wszedł w życie w pierwszych dniach listopada. Prawodawcy zwracają uwagę, że przedmiotowy odcinek nie jest tylko wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ale także Unii Europejskiej oraz Paktu Północnoatlantyckiego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!